Salesforce

CRM

5 sygnałów mówiących o tym, że potrzebujesz systemu CRM

Grafika z dzwonkiem, napisem SOS i cyfrą 5

Każdy przedsiębiorca, którego firma odnotowała znaczny wzrost, powie ci, że wraz z rozwojem działalności będziesz zmuszony znaleźć szybszy i bardziej efektywny sposób na interakcję ze swoimi klientami oraz właściwe zarządzanie procesami zachodzącymi wewnątrz Twojej organizacji. Zmiana narzędzi oraz systemu jest poważną decyzją. W jaki sposób możesz sprawdzić, czy jesteś gotowy, aby ją podjąć? Oto 5 sygnałów świadczących o tym, że Twoja firma potrzebuje systemu CRM.

Brak jednego, scentralizowanego źródła informacji

Korzystanie z tradycyjnych narzędzi do rejestrowania danych klientów, takich jak tabele Excel, może ograniczać innym pracownikom dostęp do cennych informacji oraz prowadzić do generowania niezliczonej ilości niepotrzebnych arkuszy. Osoby niezadowolone z przyjętego w firmie modelu mogą również zacząć stosować alternatywne metody rejestrowania interakcji z klientami. Obydwa scenariusze ograniczają widoczność klienta i sposób, w jaki wchodzi on w relacje z Twoją firmą i jej pracownikami. Przechowywanie informacji w więcej niż jednej lokalizacji może być dużym utrudnieniem dla zespołu sprzedaży. Brakuje mu jednego widoku danych kontaktowych, zamówień i statusu każdego kontrahenta. A to zawsze tworzy niepotrzebny chaos.

Brak wglądu w proces sprzedażowy

Nie tylko brakuje Ci informacji o tym, jak klienci kontaktują się z Twoimi pracownikami, ale także nie wiesz, na jakim etapie procesu sprzedażowego są handlowcy. To sprawia, że trudniej jest im pomóc w realizacji celów i egzekwowaniu odpowiedzialnego podejścia do wykonywanej pracy. Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczeni pracownicy mogą przegapić spotkania lub zapomnieć o kontaktach z potencjalnymi klientami, jeśli nie korzystają z odpowiedniego systemu. Co więcej, bez scentralizowanego miejsca przechowywania danych, Twój zespół zarządzający nie będzie wiedział o tego typu problemach oraz trudniej będzie mu śledzić działania sprzedażowe w celu określenia, które z nich są skuteczne. Dostęp do dokładnych danych jest niezbędny do prognozowania, jakie rozwiązania mają większe szanse na powodzenie.

Problemy z raportami i analizą

Idealnym rozwiązaniem służącym do śledzenia postępów w pracy zespołu sprzedaży (przykładowo w cyklu miesięcznym) jest tworzenie raportów i analiz. Każdy, kto chociaż raz musiał wygenerować taki raport ręcznie, wie, jak bardzo czasochłonne jest to zadanie. Zwłaszcza kiedy musimy korzystać z informacji pochodzących nie z jednego, a wielu źródeł. Co więcej, po zebraniu danych należy zastanowić się, jak przedstawić i udostępnić wyniki innym osobom w firmie.

Naturalnie chcesz wierzyć, że znasz swoich klientów i robisz wszystko, aby byli zadowoleni z usług Twojej firmy. Może się jednak okazać, że Twoja wiedza jest niepełna. Im mniej danych, do których masz dostęp, tym mniej wiesz o swoich klientach. CRM może pomóc lepiej zrozumieć działania klientów właśnie dzięki funkcji generowania raportów i analizowania danych. Korzystając z tych narzędzi, możesz uzyskać wgląd w zwyczaje zakupowe Twoich klientów, trendy sezonowe, zachowanie w sieci, dane demograficzne i określone upodobania, takie jak preferowane metody komunikacji.

Utracone szanse i możliwości sprzedaży

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nie kierujesz reklam do klientów na podstawie ich wartości dla firmy oraz etapu decyzyjnego, na którym się znajdują. Zamiast tego wysyłasz te same rodzaje ofert i wiadomości do obecnych i potencjalnych klientów będących na bardzo różnych etapach procesu zakupowego, nie przykładając wystarczającej uwagi do branży i regionu, w których działają. Brzmi znajomo?

Jeśli śledzisz swoich klientów bez jasno określonego procesu sprzedażowego oraz dostępu do odpowiednich narzędzi, to tak naprawdę robisz to po omacku i możesz ostatecznie stracić szanse na pomyślnie zakończone transakcje. Odpowiednio dobrany system CRM, zwłaszcza gdy jest połączony z oprogramowaniem do automatyzacji marketingu, może powiadamiać handlowców, kiedy nadejdzie odpowiedni czas, aby przypomnieć się klientowi. Co więcej, dzięki przechowywanym informacjom i zapisanej komunikacji możesz sprawnie wrócić do miejsca, w którym ostatni raz kontaktowałeś się z danym kontrahentem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci budować wartościowe relacje biznesowe.

Szybki rozwój firmy

Można bezpiecznie założyć, że jesteś zainteresowany ciągłym rozwojem swojej firmy i pomnażaniem zysków. Jeśli jednak nadal używasz arkuszy kalkulacyjnych i karteczek samoprzylepnych jako głównej metody organizacji, możliwości osiągnięcia wyżej wymienionych celów są, powiedzmy to, delikatnie ograniczone. A może Twoja firma znacząco urosła w ostatnim czasie? Zastanawiałeś się nad tym, czy procesy, które sprawdzają się przy dziesięciu pracownikach, będą działały równie sprawnie przy stu? I czy możesz mieć pewność, że produktywność pozostanie na tym samym poziomie przy ciągłym rozwoju firmy? Spokój i kontrolę nad sytuacją może zapewnić Ci odpowiedni system CRM.

Jeśli nie masz zorganizowanej metody badania swojego lejka sprzedażowego, realizacja strategii rozwoju firmy staje pod znakiem zapytania. Arkusz kalkulacyjny tutaj nie pomoże.

Bez tej scentralizowanej metody dostępu do informacji sprzedażowych istnieje ryzyko, że nie przydzielisz odpowiednich zasobów do właściwych miejsc, co utrudni rozwój firmy w efektywny i skalowalny sposób. Nawet małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z zalet CRM, zwłaszcza gdy są przygotowane na dalszą ekspansję, a odpowiednio dobrany CRM będzie skalować się razem z Twoją firmą. Praca z takim systemem daje Ci możliwość usprawnienia interakcji między działami, poprawienia procesu sprzedażowego oraz uzyskania wzrostu produktywności i przychodów. Nie wspominając o zadowoleniu obecnych i potencjalnych klientów Twojej firmy. A przecież właśnie na tym Ci zależy.