Managed Services

Outsourcing

Nearshoring

Czym jest managed IT services?

Grafika przedstawia laptop z widocznymi aplikacjami na ekranie

Model Managed Services to model biznesowy obecny od lat, w wielu branżach, np. w sektorze IT, HR czy produkcji. W ostatnich latach zyskuje na popularności i staje się jednym z istotniejszych i najszybciej wzrastających segmentów usług. W jego ramach można realizować wiele zadań, z różnych obszarów, posiada także wiele zalet i dobrze odnajdzie się w wielu branżach.

Definicja managed IT services

Managed IT Services to model, w ramach którego w trybie ciągłym dostarczane są usługi lub procesy z zakresu nowoczesnych technologii. To pojęcie pokrewne z popularnym bardzo outsourcingiem IT, jednak zagadnienia te nie są tożsame. Firmy, które decydują się na usługi tego typu, powierzają zewnętrznej firmie np. stałą obsługę, określony proces lub cały obszar. Managed IT Services już niedługo ma szansę stać się dominującą opcją realizacji procesów biznesowych IT.

Zdecydowanie się na model Managed IT Services pozwala w znacznym stopniu na optymalizację finansową. Przedsiębiorstwa nie muszą tworzyć nowych działów lub zatrudniać specjalistów, którzy zarządzaliby daną usługą. Najczęściej Managed Services dotyczą usług IT, czego powodem jest szybki rozwój nowych technologii. Wewnętrzne działy IT bardzo często nie są w stanie nadążyć nad zmianami, występują braki kadrowe, a działy HR nie mają wystarczającego przeszkolenia, aby zatrudnić odpowiednich specjalistów. 

Jakie usługi można realizować w ramach managed IT services?

Mimo że Managed Services jest zagadnieniem pokrewnym z popularnym bardzo outsourcingiem, jednak usługa ta jest dużo bardziej wyspecjalizowana oraz kompleksowa. Więcej na temat outsourcingu IT pisaliśmy tutaj: Outsourcing IT w praktyce – strategie zarządzania projektami i opłacalność. W ramach Managed IT Services można liczyć np. na kompleksowe wsparcie nad systemami operacyjnymi czy bazami danych.

Managed IT Services są w stanie obejmować całą infrastrukturę IT organizacji. Może to dotyczyć różnego rodzaju aplikacji (ERP, CRM), baz danych czy narzędzi klasy Business Intelligence. Wykonywane w jego ramach usługi mogą jednak obejmować wąski obszar wymagający specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Wsparcie zaś może opierać się na zapleczu technologicznym klienta lub bazować na modelu współpracy, w którym partner IT całkowicie odpowiada za dostarczenie i utrzymanie proponowanego rozwiązania IT, jak również zapewnia środowisko i infrastrukturę.

Jakie branże powinny skorzystać z usług managed IT services?

Model Managed Services ma bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzi się w wielu branżach. Najprostszym wskaźnikiem momentu, w którym warto zastanowić się nad wprowadzeniem managed IT services w swoim przedsiębiorstwie, jest stopień zaawansowania występujących w nim systemów informatycznych. Jeśli nawet posiadamy rozbudowane infrastruktury informatyczne i są one eksploatowane, istnieje konieczność ich utrzymania. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługi managed IT services, których zadaniem będzie opieka nad całym obszarem wskazanym przez partnera. 

A jakie branże powinny skorzystać z usług managed IT services? Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w sektorze produkcji, retailu/handlu, motoryzacji, a także w szeroko rozumianych usługach finansowych i ubezpieczeniowych. Oferta ta jest bardzo szeroka oraz daje możliwość opieki nad wszystkimi procesami IT w przedsiębiorstwach z różnych branż.

Korzyści wynikające z usług managed IT services

W ramach usług Managed IT Services to partner zajmuje się usługami IT, a także wszelkimi dodatkowymi zadaniami związanymi z ich aktualizacją oraz konserwacją. Jednoznacznie wpływa to na poprawne funkcjonowanie rozwiązań IT w przedsiębiorstwie i pozytywny wizerunek w oczach użytkowników usług. Nie odczują oni bowiem żadnych przerw w ich dostarczaniu oraz mogą na bieżąco zgłaszać uwagi dotyczące obowiązujących funkcjonalności. 

Na jakie korzyści dla firmy, nie tylko dla użytkowników, w praktyce, się to przekłada? W pierwszej kolejności – przedsiębiorcy, którzy decydują się na zlecanie usług managed IT services na zewnątrz, są w stanie w pełni skupić się na realizowaniu swoich głównych zadań firmy, bez konieczności monitorowania rozwiązań IT. W 100% oddają więc odpowiedzialność partnerowi współpracy, realizacja zadania z zakresu systemów informatycznych spoczywa w całości po jego stronie. Jeżeli więc zależy Ci na skupieniu się na realizacji najważniejszych zadań przedsiębiorstwa, przeniesieniu odpowiedzialności na dostawcę, a także zapewnieniu firmie stałego i nieprzerwanego dostępu do wsparcia IT, bez konieczności nieustannego nadzorowania – rozwiązanie managed IT services jest właśnie dla Ciebie.

Jednym z kluczowych etapów Managed IT Services jest weryfikacja systemów oraz potrzeb klienta. Jest to etap, który pozwala nam rozeznać się w sytuacji, nawiązać pierwsze relacje i zweryfikować zaplecze IT. Wszystko to umożliwia optymalne dostosowanie zespołu rozwojowo-supportowego zarówno pod kątem technicznym, jak i umiejętności miękkich. – zauważa Daniel Wójcikowski, Support & Maintenance Manager w Britenet.

Atrakcyjność modelu Managed Services można rozpatrywać także w kategoriach jakości oraz kwestii finansowych. Managed IT services rozwiązuje podstawowe problemy z zakresu nowoczesnych technologii: brak odpowiednio przeszkolonych specjalistów IT, z potrzebnymi kompetencjami, know-how, a także problem bardzo wysokich kosztów utrzymania zespołu IT. Powierzenie zaplecza technologicznego zewnętrznemu partnerowi eliminuje nieplanowane koszta oraz pomaga je dostosować w zależności od posiadanego budżetu. Jeśli nie chcesz więc budować nowego, dedykowanego oddziału i zespołu, który będzie odpowiadał za wewnętrzne systemy informatyczne, a także tworzył, rozwijał i podtrzymywał nowe rozwiązania – usługi managed IT services są warte Twojej uwagi.

Managed IT services w DACH i Polsce – nearshoring usług

Usługi managed IT services można zlecać zarówno do firm z tego samego kraju, jak i z zagranicy. W zależności, jak daleko się one znajdują względem siebie, mówimy o nearshoringu lub offshoringu. W Europie bardzo popularny jest obecnie nearshoring, w ramach którego usługi outsourcingu świadczone są przez partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej. Koszty managed IT services w tych krajach są znacząco niższe niż np. w regionie DACH – w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Są wyższe jednak niż, jak np. w przypadku farshoringu, w Azji. W tym przypadku cena wiąże się jednak z jakością, co znacząco przemawia na korzyść nearshoringu. Polscy programiści na przykład, według raportu Hackerrank, są jednymi z najlepszych w Europie i plasują się na 3. miejscu, wyżej niż takie kraje, jak Szwajcaria, Węgry czy Francja. W momencie decydowania o nearshoringu w grę wchodzi także kwestia prawna, a mianowicie managed IT services do kraju, który należy do Unii Europejskiej, i w którym obowiązują te same przepisy, chociażby w kwestii bezpieczeństwa i ochrony danych, jest dużo pewniejsze, a ryzyko naruszeń, wycieku danych itp. – maleje.

Jednym z krajów, który ma najwięcej do zaoferowania w kwestii nearshoringu z DACH, jest Polska. W 2020 roku państwo to znalazło się na trzecim miejscu listy krajów o największym potencjale inwestycyjnym (The CEOWORLD Magazine, 2020), a według raportu EY jest najatrakcyjniejsza w regionie. Polska to także jedna z najbardziej znaczących lokalizacji w obszarze usług managed IT services. A co przemawia za nearshoringiem firmy z regionu DACH do Polski? Są to m.in. znacząca liczba specjalistów IT, która z roku na rok stale rośnie, za sprawą wzrostu liczby absolwentów kierunków informatycznych, bardzo wysoka znajomość języka angielskiego, bliskość kulturowa i geograficzna, a przede wszystkim – duża atrakcyjność w kwestiach finansowych połączona z wysoką jakością pracy. Więcej na temat pisaliśmy w artykule: Dlaczego Niemcy powinni współpracować z polskimi firmami w zakresie outsourcingu IT?.

Podsumowanie

W ramach usługi Managed IT Services partner nearshoringowy zleca współpracującemu z nim podmiotowi całościowe zarządzanie daną usługą z obszaru nowoczesnych technologii. Bardzo dobrze w tym modelu współpracy odnajdują się firmy z branży retail, produkcji, motoryzacji, fashiontech lub usług finansowych i ubezpieczeniowych. Atrakcyjny w usługach managed IT services jest nearshoring pomiędzy przedsiębiorstwami z regionu DACH a Polską, ponieważ specjaliści z tego kraju są jednymi z najlepszych w Europie. Zdecydowanie się na tę usługę to szereg korzyści dla obu stron partnerstwa.