HR

Poznajmy program szkoleniowy Force Academy – wywiad z Sarą Jurczyk-Zielińską

Na zdjęciu Sara Jurczyk-Zielińska – Junior Salesforce Developer w Britenet

Praca w branży IT to zawsze duże wyzwanie, szczególnie jeśli przebranżowienie idzie w parze równolegle z kontynuowaniem kariery w nieco innym kierunku. Bohaterką dzisiejszego wywiadu jest Sara Jurczyk-Zielińska, która na co dzień łączy pracę wykładowcy akademickiego z pracą w Britenet na stanowisku Junior Salesforce Developer. Karierę w naszej firmie zaczynała od programu szkoleniowego Force Academy. O tym, jak się tu dostała oraz jaką drogę musiała przejść, przeczytasz w poniższym wywiadzie.

Co skłoniło Cię do uczestnictwa w programie Force Academy?

Program szkoleniowy wydawał mi się dobrym pomysłem na rozpoczęcie pracy w branży IT. W moim odczuciu dawał mi on spokojniejszy i bardziej pewny start, ponieważ pozwalał na wdrożenie w nowe stanowisko i zdobycie niezbędnej wiedzy. Pozwolił także na zaaklimatyzowanie się w miejscu pracy. Teraz po czasie, mogę stwierdzić, że stało się dokładnie tak, jak się spodziewałam. Szkolenie jest bardzo intensywne, ale daje kompleksową i obszerną wiedzę. Dzięki niemu czuję się lepiej przygotowana do wykonywania swoich obowiązków.

Czy przed uczestnictwem w programie posiadałaś już wiedzę o branży IT? Jeśli tak, to gdzie zdobywałaś swoje doświadczenie zawodowe?

Jest to moja pierwsza praca w firmie związanej z IT. Moja ścieżka zawodowa do wejścia w ten świat wcale nie była jednotorowa. Parę lat mi zajęło, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jestem teraz i odkryć to, co tak naprawdę najbardziej lubię robić. Przygoda z informatyką, paradoksalnie, ma swój początek w moich licealnych problemach z matematyką. To właśnie podczas korepetycji z tego przedmiotu narodziło się moje zainteresowanie kierunkami ścisłymi i finalnie, pomimo że byłam na profilu humanistycznym, zdawałam maturę rozszerzoną właśnie z matematyki. Kolejny przełom nastąpił u mnie podczas studiów, kiedy to podczas zajęć z podstaw programowania odkryłam, że w końcu znalazłam to, czego całe życie szukałam. Podążając za moją pasją, zaczęłam drugi kierunek studiów – Informatykę, a moje zacięcie do programowania tylko się zwiększało. Na ostatnim roku studiów dostałam propozycję pracy na uczelni, na której studiowałam i aktualnie realizuję się zawodowo także jako nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie na kierunku Informatyka. 

Na samym początku nie myślałam, że będę pracować w firmie zajmującej się stricte IT, ale po czterech latach prowadzenia zajęć z informatyki i programowania stwierdziłam, że chcę i potrzebuję się dalej rozwijać oraz pragnę połączyć swoją karierę z branżą IT. Do tej pory wiedzę o branży czerpałam z drugiej ręki, a teraz nadszedł czas, aby sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Warto było się kolejny raz odważyć i podążać za tym, co się lubi — jestem ogromnie zadowolona z tego, jak obecnie wygląda moje życie zawodowe.

Czego nauczyłaś się w programie?

W programie nauczyłam się bardzo dużo. To jest wspaniałe w szkoleniach w Britenet, że uczymy się także dobrych praktyk programistycznych oraz pracy zespołowej, gdyż szkolenia organizowane są w parach. Praca z technologią Salesforce wymaga zarówno wiedzy backend’owej, jak i frontend’owej. Pracujemy w języku angielskim, który jest bardzo ważny w tym zawodzie – większość programów pisana jest w języku angielskim, dlatego istotne jest, żeby dobrze nim operować. Poza tym szkolenie pomogło mi m.in. lepiej organizować swój czas pracy oraz dało mi przygotowanie do pracy w dużym projekcie.  

Jak wyglądały poszczególne etapy programu?

Podczas szkolenia poznajemy technologię Salesforce oraz wszystkie związane z nią frameworki, aby być przygotowanym na pracę przy każdym projekcie. Program można więc podzielić na poszczególne etapy związane z kolejnym frameworkiem. Na każdym z nich pracujemy nad aplikacją testową, na której się go uczymy. 

Dlaczego zdecydowałaś się na związanie swojej kariery z technologią Salesforce?

Na początku poszukiwań pracy w branży IT szukałam czegoś związanego z technologią Java — czyli językiem programowania, który lubię najbardziej. O Salesforce dowiedziałam się już rekrutując do Britenet, podczas przeglądania oferty pracy. Zainteresowało mnie to dlatego, że Salesforce nie zamyka się tylko na Backend. Na tym stanowisku piszemy w języku APEX, który opiera się o Java. Natomiast jest to bardziej bycie fullstackiem, a mi bardzo zależało na tym, żeby nie zamykać się na jedno, tylko aby mieć jak największe pole manewru, zdobyć jak największą wiedzę i jak najbardziej się rozwinąć. Zdecydowałam się na związanie swojej kariery z technologią Salesforce przede wszystkim przez możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach oraz pracę z językiem angielskim. Zachęcił mnie także program szkoleniowy pozwalający wdrożyć mi się do pracy.

Komu poleciłabyś Force Academy?

Program szkoleniowy Force Academy poleciłabym każdej ambitnej osobie, która pragnie zdobyć dużą wiedzę z dziedziny IT oraz osobom, które chciałyby rozwijać się w wielu obszarach programowania. Jest to dobry start na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej, ponieważ przygotowuje i daje przedsmak tego, co będzie Cię czekać na przyszłym stanowisku pracy.

Moje rady dla przyszłych kandydatów to postawienie na odwagę, która jest czasami potrzebna, żeby zacząć nowy rozdział w życiu. Ja też musiałam się odważyć, żeby podjąć drugą pracę, bo to też nie jest łatwe połączyć dwa wymagające stanowiska. I druga rzecz pracowitość – żeby do czegoś dojść, musimy trochę wysiłku w to włożyć. Nic się tak nie układa samo. Szkolenie jest bardzo wymagające, zdobywamy tam bardzo dużo wiedzy. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że nigdzie nie nauczyłam się tak dużo, jak w przeciągu ostatniego roku i to procentuje później na przyszłość – jest to duży wysiłek, ale my też na tym dużo zyskujemy. Jeśli chcemy do czegoś dojść, musimy nad tym popracować i liczyć się z tym, że to zajmie określony przedział czasu… ale warto!