Kariera

Zbiór porad: w jaki sposób Twój kierunek studiów może Ci się przydać w pracy w IT?

Grafika przedstawia kobietę korzystającą z laptopa

Z opublikowanego w tym roku na łamach Business Insider rankingu najbardziej perspektywicznych branż w Polsce jasno wynika, że IT na dobre rozgościło się wśród najlepszych. Pomimo zmian wywołanych przez pandemię nadal prognozowana jest wysoka popularność ekspertów z naszego sektora, notuje się również stały wzrost liczby ofert pracy. Liczne badania, a wśród nich Raport z badania społeczności IT 2021 autorstwa Bulldogjob, wykazują, że specjaliści w obszarze nowych technologii są po prostu ze swojej pracy zadowoleni. Co jeszcze przekonuje do rozpoczęcia kariery w tym obszarze? Z pewnością dobre zarobki oraz możliwość, a wręcz potrzeba ciągłego rozwoju. Wiemy już zatem, dlaczego warto związać swoją zawodową przyszłość z IT – zastanówmy się teraz wspólnie, jak kierunek naszych studiów może nam w tym pomóc!

Informatyka oraz kierunki pokrewne

Informatyka oraz kierunki pokrewne (np. ekonometria, inżynieria procesowa, automatyka) zdecydowanie najczęściej przewijają się w CV kandydatów do pracy w sektorze IT. Nic w tym dziwnego – poza przygotowaniem branżowym, kształcą swoich absolwentów wielotorowo, co poprawia ich pozycję na tle konkurencji. Wśród zajęć w programie kształcenia można znaleźć m.in.:

– języki i paradygmaty programowania

– algorytmy i złożoność

– analizę matematyczną

– architekturę systemów komputerowych.

Wiedza oraz umiejętności praktyczne w tak wielu różnych obszarach informatycznych połączone ze znajomością języków obcych, stanowią solidny fundament do budowania perspektywicznej ścieżki kariery w IT. Studenci mogą wybierać spośród licznych specjalizacji, które zapewnią im odpowiednie przygotowanie do pracy w sektorze nowych technologii oraz uatrakcyjnią ich profil kandydata.

Zarządzanie

Zarządzanie to popularny i niezwykle uniwersalny kierunek bardzo przydatny również w naszej branży. Absolwenci licznych specjalizacji dostępnych w obrębie tych studiów spełniają się w rozmaitych rolach – od project managerów zawiadujących zespołami po analityków biznesowych i systemowych odpowiedzialnych za modelowanie oraz analizę procesów wewnątrz firmy. Na pokładzie Britenet mamy specjalistów tych obszarów, którzy znakomicie wykorzystują wiedzę oraz doświadczenie uniwersyteckie. Wśród nich jest Paweł Zarębski, który studiował zarządzenie i inżynierię produkcji, a dzisiaj zajmuje stanowisko Senior Business Analyst w naszej organizacji. O kulisach swojej pracy, największych wyzwaniach, z jakimi się mierzy oraz umiejętnościach niezbędnych  do pracy w tej roli opowiedział w wywiadzie z cyklu „Kulisy pracy w IT”. 

Studentom oraz absolwentom zarządzania (i nie tylko!) zainteresowanym związaniem swojej zawodowej ścieżki z Działem Analizy Britenet, polecamy wywiad z Senior Recruitment Specialist, Moniką Sokołowską. W szczegółowy sposób opowiedziała w nim o procesie rekrutacji na stanowiska działające w tym obszarze.

Ekonomia i finanse

Kierunki ekonomiczne oraz pokrewne związane z finansami i rachunkowością nieustannie zajmują czołowe miejsca w rankingach. Ich popularność wynika m.in. z faktu, że otwierają drzwi do kariery w wielu sektorach oraz firmach, a to z prostej przyczyny – każde przedsiębiorstwo potrzebuje pracowników działów księgowości czy kadr. W branży IT nie jest inaczej, choć absolwenci studiów ekonomicznych nie zajmują wyłącznie typowych dla siebie stanowisk. Okazuje się, że doświadczenie uniwersyteckie z takich kierunków może przydać się m.in. w pracy programisty! Idealnym przykładem jest kariera naszego Frontend Developera Tomasza Banacha. Ekonomia pozwoliła mu rozwinąć umiejętności matematyczne, logiczne oraz analityczne. Więcej o swojej ścieżce przebranżowienia ze świata finansów do krainy kodu opowiedział w wywiadzie z cyklu „Moja kariera w IT”

Wśród specjalizacji dostępnych na kierunkach ekonomicznych można znaleźć również te związane z analizą gospodarczą czy biznesową, a to z kolei dobry fundament dla przyszłych analityków oraz specjalistów w obszarze danych.

Studia językowe

Jednym z głównych wymagań w ofertach pracy do branży IT jest znajomość języków obcych. Angielski jest już dziś pewnym standardem, dlatego posługiwanie się innymi językami uatrakcyjnia CV kandydata oraz zwiększa jego konkurencyjność na rynku. Firmy technologiczne często świadczą usługi dla klientów z całego świata, więc swobodne komunikowanie się jest niezwykle istotne. Dodatkowo zdarza się, że zespoły projektowe składają się z osób pochodzących z różnych zakątków świata, dlatego tak ważna jest możliwość porozumiewania się. 

W Britenet jedną z osób z sukcesem wykorzystujących wiedzę oraz doświadczenie językowe jest Mateusz Czapla – absolwent filologii angielskiej, dziś Salesforce Tester. Jak twierdzi, zdobyte wykształcenie pozwala mu na swobodną komunikację w projektach międzynarodowych, ale daje również możliwość zdobywania potrzebnych certyfikatów, do których materiały dostępne są jedynie po angielsku. Mateusz podzielił się z nami historią swojego przekwalifikowania na IT w wywiadzie z cyklu „Moja kariera w IT”. To niezwykle inspirująca rozmowa, która udowadnia, jak ważne w naszym sektorze są umiejętności językowe.

Socjologia, pedagogika, sztuka… A nawet zootechnika!

Poza konkretnymi kierunkami zapewniającymi zestaw specjalistycznych umiejętności oraz kompetencji twardych są również takie, które pozornie w żaden sposób nie łączą się z branżą IT. Nasi pracownicy udowadniają jednak, że nawet wykształcenie humanistyczne lub przyrodnicze można z sukcesem wykorzystać w sektorze informatycznym.

Nasz Frontend Technology Manager Piotr Wegner jest absolwentem socjologii – zawiaduje zespołem technologicznym i dziś w pracy z ludźmi wykorzystuje wiedzę zdobytą w trakcie studiów. Więcej przeczytacie o tym w naszej rozmowie.

Własny dwujęzyczny punkt przedszkolny, a następnie kariera w dziale testów? Ta historia jest prawdziwa i opowiedziała nam ją Magda Wójcicka – Junior Salesforce Tester, absolwentka pedagogiki. Dziś w swojej pracy po mistrzowsku wykorzystuje doświadczenie w pracy z dziećmi, która wymaga przecież stałego poszukiwania odpowiedzi! Więcej w wywiadzie z cyklu „Moja kariera w IT”.

Wykształcenie naszej Scrum Master Wiktorii Gąsieniec robi wrażenie! Ukończyła studia zootechniczne, a wiedza z zakresu behawiorystyki zwierząt pomaga jej dziś w pracy zespołowej. Historia tego niezwykłego przebranżowienia na pewno Was zaciekawi i zainspiruje do działania.

Kreatywne myślenie przydaje się w pracy na każdym stanowisku i wie o tym nasza Frontend Developer Ewa Dziewiątkowska. Ukończyła kierunek Fine Art na University of East London, a to doświadczenie pomaga jej dzisiaj w pracy programistki. Więcej o procesie przekwalifikowania Ewy przeczytacie w naszej rozmowie.

Podsumowanie

Liczne przykłady przebranżowień oraz mądrego wykorzystania wykształcenia na różnych stanowiskach w IT pokazują, że studia mogą stanowić bardzo dobrą bazę do rozpoczęcia kariery w tym sektorze. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaki kierunek obraliśmy, bardzo ważnym elementem wytyczania zawodowych ścieżek jest doświadczenie, które można zdobywać już na wczesnym etapie edukacji wyższej. Dziś to Internet jest źródłem wiedzy z wielu obszarów, daje również duże możliwości uzyskania praktycznych umiejętności. Poradniki oraz tutoriale to jedno – kompetencje techniczne można wykształcać również przy użyciu licznych oprogramowań oraz platform. Jeżeli nie mamy szansy pozyskania cennego doświadczenia na stażach lub praktykach, róbmy to we własnym zakresie – tego typu inicjatywa oraz inwestycja we własny rozwój to cenny atut, oraz ogromna zaleta w oczach rekruterów i przyszłych pracodawców!