Kariera

CV – jak odpowiednio zaprezentować swoje kwalifikacje?

Na grafice znajduje się wypełnione CV

Według raportu No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w 2020” w ubiegłym roku na tej platformie opublikowano aż o 58% więcej ofert pracy niż w poprzednim. To i wiele innych badań pokazuje, że perspektywy dla osób poszukujących pracy w branży IT prawdopodobnie nigdy nie były lepsze! Aktualnie jest wiele miejsc zatrudnienia dla wykwalifikowanych technicznie specjalistów. Nie oznacza to jednak, że kandydaci nie muszą udowodnić swojej wartości na rynku pracy. Nadal idealnym sposobem na zaprezentowanie swoich kompetencji oraz doświadczenia jest przygotowanie imponującego CV.

Umiejętne przedstawienie informacji o sobie w połączeniu z interesującym designem może sprawić, że rekruterzy zapukają do naszych drzwi z kuszącymi ofertami współpracy. Jak się jednak do tego zabrać? Z pomocą naszych specjalistów – Junior IT Recruitment Specialist, Moniki Męczyńskiej oraz Graphic Designera, Daniela Jarosza odpowiadamy na wszystkie pytania!

Krok I – wybierz formę swojego CV

Do lamusa odchodzą już nieskładne i przepełnione treścią, ubogie wizualnie dokumenty tworzone w edytorze tekstów. Dzisiaj kandydaci decydują się na różne style swoich CV – od schludnych tekstowo, bogatych w konkrety plików, po rozbudowane graficznie przewodniki po karierze. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda forma przygotowanego przez Ciebie dokumentu, będzie pasowała do miejsca, do którego aplikujesz. Jeżeli więc nie masz pewności, co będzie zbyt nudne, a co może okazać się przesadą – znajdź złoty środek! Wybór uniwersalnego stylu, który jednocześnie czytelnie przedstawi Twoje kwalifikacje i ciekawie zaprezentuje na tle konkurencji, to najlepsze rozwiązanie. Dobierz wygląd swojego CV do ilości treści, którą zamierzasz wypełnić dokument. Jeśli będzie jej dużo – ogranicz ozdobniki i w celu zwiększenia czytelności dokumentu, wybierz minimalizm. W przypadku niedużego doświadczenia lub kilku konkretnych kompetencji przemyśl bardziej rozbudowaną szatę graficzną. Dzięki niej przykujesz uwagę rekrutera i zaprezentujesz także swoją kreatywność. Pamiętaj – bez względu na formę, na jaką się zdecydujesz, plik z CV musi być możliwy do zapisania i późniejszego odczytania w formacie PDF. To dzisiaj bezdyskusyjny standard.

Krok II – zbierz treść w oparciu o ogłoszenie

Pewne dane, które powinny znaleźć się w Twoim CV, zawsze będą te same – to Twój adres e-mail, numer kontaktowy, personalia oraz informacje o wykształceniu. Jeśli odpowiadasz na ofertę pracy z biura, ważne jest też wskazanie swojej lokalizacji – nie musisz podawać pełnego adresu, wystarczy miejscowość. Jednak cała reszta treści, którą umieścisz w tym dokumencie, może być zależna od stanowiska, na które aplikujesz. W zależności od wymogów danej oferty i różnorodności Twoich poprzednich miejsc pracy warto dostosować te informacje tak, by maksymalnie odpowiadały na potrzeby nowego pracodawcy. Masz w swoim zawodowym dorobku pracę w branży gastronomicznej, ale teraz starasz się o zajęcie pozycji programisty w firmie IT? Jeśli Twoje poprzednie stanowisko nie ma z tym nowym żadnych punktów stycznych, przemyśl, czy koniecznie chcesz umieścić je w swoim CV. Być może lepiej byłoby w tym miejscu szerzej opisać znajomość konkretnych języków programowania oraz obsługę istotnych narzędzi. W sytuacji, kiedy Twoja zawodowa przeszłość jest bogata, co skutkuje obszernym życiorysem, wybierz te kwalifikacje i stanowiska, które prezentują Cię jako odpowiedniego kandydata do pracy w danej roli. Wydaje Ci się, że nie masz czym pochwalić się w CV, bo dopiero wkraczasz na profesjonalną ścieżkę? Poinformuj o wszystkich swoich kompetencjach – technicznych oraz miękkich! Pokaż rekruterom, że pomimo braku doświadczenia, jako junior możesz wnieść wartość do zespołu oraz wyraź chęć nauki i rozwoju.


Okiem Specjalistki HR

Monika Męczyńska, Junior IT Recruitment Specialist

Dobrze napisane CV, to nie tylko ładne czcionki i zapisana kartka. Konieczność posiadania zdjęcia w życiorysie oraz ograniczenie do jednej strony to przeszłość. Dla rekrutera liczy się to, co możesz wnieść do firmy, dlatego przede wszystkim zwracam uwagę na to, co zawiera życiorys. Stanowiska, opis pełnionych zadań, daty zatrudnienia, realizowane projekty, znajomość technologii oraz kursy i certyfikacje mają wpływ na ocenę w procesie rekrutacji. Dlatego nie martw się, jeśli zajmiesz nimi ponad dwie strony – ważne, żeby informacje były konkretne i odnosiły się do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, to dobrym pomysłem będzie umieszczenie wszystkich umiejętności jakie posiadasz. Wszelkie dodatkowe aktywności będą atutem!

Pamiętaj, żeby przed wysłaniem CV upewnić się, że masz zamieszczoną klauzulę RODO, a Twoje dane kontaktowe na pewno są poprawne. Zwróć też uwagę na adres, z którego wysyłasz załącznik, zadbaj o to, by brzmiał profesjonalnie. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na zweryfikowanie Twojego potencjału podczas rozmowy z rekruterem. 

Krok III – stwórz swoje CV!

Kiedy wiesz już, w jakiej formie chcesz zaprezentować swój zawodowy życiorys oraz jakie treści mają być w nim zawarte, pora na znalezienie narzędzia, które pozwoli Ci na stworzenie CV. Dzisiaj jest ich wiele i problemem nie jest już, jak je znaleźć, ale co wybrać. Przejrzyj dostępne opcje i w pierwszej kolejności zdecyduj się na taką, która sprosta Twoim potrzebom oraz nie przysporzy kłopotów w trakcie jej obsługi. Jeżeli masz problem z wizualizacją swojego dokumentu, zainspiruj się tymi dostępnymi w czeluściach Internetu. To nic trudnego – wpisując w wyszukiwarkę hasła „CV – szablon” lub „przykład dobrego CV” znajdziesz mnóstwo wyników, dzięki którym zobaczysz, jak inni konstruują swoje dokumenty. Aby zawęzić obszar poszukiwań, możesz do hasła dodać swoją branżę lub stanowisko, na które aplikujesz. Poznasz w ten sposób trendy w tworzeniu życiorysów dostosowane do potrzeb Twojego nowego miejsca pracy. Pamiętaj jednak, aby zamieścić w CV wszystkie informacje, o które poproszono w ofercie! Jeżeli tego nie zrobisz rekruter – również w świetle prawa – nie będzie mógł się z Tobą skontaktować. Klauzula RODO czy adres kontaktowy to podstawy, o których należy pamiętać.

Okiem Graphic Designera

Daniel Jarosz, Graphic Designer

O czym warto pamiętać przy tworzeniu CV? Poniżej przedstawiam kilka dobrych i złych praktyk.

Kompozycja i kolor

Pierwszym podstawowym sposobem komunikowania się są kolor i kompozycja. Zanim jeszcze dotrzesz do treści, poprzez kompozycję i kolor możesz wywołać wrażenie w odbiorcy. To wrażenie może mieć charakter pozytywny lub negatywny w zależności od motywu kolorystycznego. Używanie zbyt jaskrawych bądź monotonnych barw może wywołać negatywny skutek. Dobrą praktyką jest stosowanie kolorystycznych akcentów, które uzupełnią Twój dokument, a nie zakrzyczą lub spowodują osłabienie czytelności.

Styl fontu

Poprzez dobór kroju fontu możesz całkowicie zmienić charakter swojego dokumentu. Pierwszą podstawową zasadą jest ograniczenie liczby krojów dla nagłówków i tekstów paragrafowych do jednego lub maksymalnie dwóch. Należy unikać, a nawet uznać za dyskwalifikujące, używanie fontów ozdobnych. Kierując się stylem międzynarodowym, dobrą praktyką jest sięganie po pary krojów z rodziny bezszeryfowych.

Światło w tekście

Kolejnym zabiegiem wpływającym na czytelność Twojego dokumentu to światło wpuszczane przy pomocy interlinii i odległości pomiędzy elementami. Zbyt wiele elementów nagromadzonych na małej przestrzeni prowadzi do zjawiska zwanego „Horror Vacui”. Paradoksalnie chcąc powiedzieć o sobie więcej, możesz sprawić, że pozbawisz swoje CV czytelności i nie przekażesz tego, co istotne. 

Podział na kolumny

Aby zapanować nad layoutem swojego dokumentu, możesz odpowiednio podzielić treści na kolumny. Ze względu na format A4 układ dwukolumnowy stanowi optymalny podział i pozwala przedstawić treści w uporządkowany sposób. 

Porządkowanie treści

Pamiętaj, aby porządkując treści, umieścić je według klucza kategorii. Informacje osobiste i kontaktowe powinny być odpowiednio wyeksponowane, sekcje dotyczące zatrudnienia, szkoleń i certyfikatów ułożone w kolumnach. Unikaj treści, które nie wnoszą niczego do Twojej sylwetki kandydata na dane stanowisko.

Jakich narzędzi warto użyć przy tworzeniu CV?

Obecnie istnieje szereg darmowych narzędzi do pracy z dokumentami tekstowymi. Niepisanym standardem jest na pewno MS WORD, ale możesz spróbować swoich sił w programach darmowych i dostępnych w Internecie, w tym gotowych kreatorów. Pamiętaj jednak, że treść wymaga uporządkowania, a nie dekorowania.

Przykłady darmowych programów/platform:

– Canva

– Pracuj.pl

– Livecareer

– Gimp

Przykłady płatnych programów:

– Photoshop

– Affinity Publisher.


Podsumowanie

Przemyślane i estetyczne CV, to pierwszy krok do zainteresowania sobą potencjalnego pracodawcy. Pomoże Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów, może być również potwierdzeniem Twojej kreatywności i zdolności organizacyjnych. To podsumowanie Twoich osiągnięć, kwalifikacji i umiejętności, czyli swego rodzaju reklama Ciebie, jako nowego pracownika. Dlatego nie traktuj CV jak zwykłego dokumentu, ale wizytówkę prezentującą Cię w najlepszy możliwy sposób.