Kariera

Programista na żywo – jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Grafika przedstawia postać podczas prowadzenia prezentacji

Wystąpienia publiczne często dostarczają nam ogromnej dawki stresu, pod którą kryje się równie istotna porcja adrenaliny. Oba te elementy przy odpowiednim ich wykorzystaniu oraz zrównoważeniu mogą okazać się niezwykle pomocne w trakcie prowadzenia prelekcji, szkolenia czy wygłaszania przemówienia. Dlatego warto w kilku krokach przygotować się do takiego wydarzenia, aby nasze wystąpienie zakończyło się sukcesem, było merytoryczne i utrzymało naszych odbiorców w skupieniu oraz zaangażowaniu. Poniżej opisaliśmy najważniejsze aspekty, które z pewnością podpowiedzą Ci, jak przygotować najlepsze wystąpienie publiczne.

Uporządkuj to, co chcesz przekazać

Odpowiednia organizacja wystąpienia publicznego ma fundamentalne znaczenie w procesie przygotowań. Aby Twoje przemówienie było ciekawe, niosło za sobą konkretną wartość oraz zakończyło się sukcesem, musisz je w pierwszej kolejności uporządkować. To – poza pewnością siebie, poczuciem kontroli nad przebiegiem wydarzeń, a w konsekwencji obniżeniem stresu, jedyny sposób na utrzymanie uwagi słuchaczy.

Ustal cel przemówienia

W ustaleniu celu przemówienia pomoże Ci określenie jego odbiorców. Jeżeli przemawiasz głównie przed specjalistami w Twojej branży – na przykład programistami, posłużysz się znajomym dla nich językiem oraz żargonem. Inaczej już należy konstruować wypowiedź, gdy zwracasz się do ludzi biznesu, czy osób dopiero wkraczających w świat IT. Poznanie swoich słuchaczy pomoże Ci w dobraniu jak najciekawszego tematu oraz wartościowych puent, dostosowanych do oczekiwań adresatów. Jeżeli wiesz, przed kim wystąpisz i o czym chcesz powiedzieć, jesteś na dobrej drodze do powodzenia tej misji.

Stwórz mapę myśli 

Mapa myśli to metoda przyswajania wiedzy w kreatywnej, graficznej formie, która ułatwia zapamiętywanie i zrozumienie konkretnych zagadnień. Jest niezwykle pomocna również w trakcie konstruowania ciekawego wystąpienia publicznego. Możesz wdrażać ten sposób etapami – początkowo rozpisać mapę myśli dla samych przygotowań, następnie w celu stworzenia ramowego planu przemówienia. Po wszystkim zbierz w formie takiej mapy swoje wrażenia i stwórz podsumowanie, które pomoże Ci przy kolejnych występach.

Opracuj plan wystąpienia

Konkretny plan wystąpienia to najważniejszy punkt Twoich przygotowań, zbierający w całość wszystkie istotne elementy. Warto wziąć pod uwagę miejsce przemówienia i możliwości techniczne, jakie nam daje – dziś rzutnik i dobry sprzęt nagłaśniający są raczej standardem, mimo to dobrze jest upewnić się, że masz do nich nieograniczony dostęp. Niezbędnym elementem jest dostosowanie planu wystąpienia do czasu, jakim dysponujesz. Stwórz rozpisany co do minuty harmonogram, uwzględniający wszystkie elementy Twojej prezentacji (łącznie ze wstępem i zakończeniem). Dodatkowo należy wcześniej zdecydować, czy przewidujesz pytania od uczestników spotkania – jeśli tak, to również zawrzyj w agendzie swojego przemówienia.

Ćwicz według wcześniej stworzonego planu

Aby sprawdzić skuteczność planu Twojego wystąpienia, koniecznie musisz je przećwiczyć. W ten sposób nie tylko określisz, czy mieścisz się w określonych ramach czasowych – sprawdzisz również, czy każdy z elementów Twojego przemówienia jest tak samo wyważony, ciekawy i odpowiednio wyczerpany. To moment, w którym możesz dowolnie podmienić kolejność punktów agendy, w razie potrzeby skrócić lub wydłużyć niektóre zagadnienia oraz sprawdzić płynność swojej wypowiedzi. Co ważne – już po kilku takich próbach poczujesz się o wiele bardziej pewny siebie i spokojny.

Poproś znajomych lub współpracowników o wysłuchanie Twojego wystąpienia

Nie jesteśmy w stanie ocenić siebie w taki sposób, w jaki zrobią to nasi bliscy lub współpracownicy. Znajomi będą w stanie zauważyć oraz określić wymagające poprawy elementy dotyczące sposobu mówienia, czy poruszania się. Współpracownicy posiadający wiedzę branżową oraz znający od podszewki temat Twojego wystąpienia, będą mogli podzielić się merytorycznymi wskazówkami dotyczącymi treści prezentacji. Ten niezwykle ważny etap warto traktować jako próbę generalną przed właściwym przemówieniem.

Nagrywaj i oglądaj swoje przemówienia

Plan Twojego wystąpienia publicznego już określony, wiesz, jak odbierają Cię znajomi oraz współpracownicy – wszystko gotowe! Po wszystkim przyszedł jednak czas, aby samemu zobaczyć i wysłuchać swojego przemówienia. Sprzęt niezbędny do wykonania tego zadania posiada każdy – wystarczy aparat w telefonie i dobrze zbierający głos mikrofon! Przy kadrowaniu należy jednak zadbać o odpowiednio szeroki kąt. Dzięki niemu będziesz w stanie uchwycić w obiektywie wszystko – łącznie z chodzeniem, gestykulacją i innymi elementami mowy ciała. Na podstawie takich nagrań możesz eliminować swoje błędy i jeszcze lepiej eksponować atuty!

Rób notatki i wyciągaj wnioski na podstawie opinii i obejrzanego materiału

W celu utrwalenia, lepszego zrozumienia opinii oraz nagranego materiału warto zrobić sobie notatki. Zapisanie takich informacji pomoże Ci je usystematyzować. Spośród zapisanych elementów wybierzesz te, które uważasz za istotne i warte wprowadzenia w życie lub te, które konieczne są wyeliminowania. Każde kolejne przemówienie będzie dla Ciebie łatwiejsze, jeśli wyciągniesz potrzebne wnioski z tych poprzednich. To też lekcja, która pokaże Ci, w jakim stopniu trzymasz się opracowanych planów.

Pamiętaj o wygodnym ubiorze

Przy wyborze stroju na wystąpienie publiczne łatwo wpaść w pułapkę sztywnej elegancji. Możesz mieć wrażenie, że nie wypada ubrać się zbyt luźno – w końcu przemawiasz przed publicznością i strojem również warto okazać jej szacunek. Jednak przesadnie szykowne ubrania łatwo sprawią, że poczujesz się niekomfortowo. Zwiększy się również dystans pomiędzy Tobą a Twoimi odbiorcami. Warto więc pamiętać o wygodnym ubiorze, który zapewni Ci swobodę ruchu i psychiczny komfort. Na taką okazję polecamy wybrać styl smart casual – to połączenie luźnej elegancji z praktycznością.

Podsumowanie

Udane i ciekawe wystąpienie publiczne jest w zasięgu ręki, jeśli tylko odpowiednio je przygotujesz. Odpowiednio skonstruowany plan dbający o wszystkie aspekty takiego wydarzenia, pomoże Ci nie tylko zapanować nad stresem, ale przede wszystkim uzyskać kontrolę nad swoim przemówieniem. Pewność siebie w trakcie mówienia, starannie zorganizowany przebieg wypowiedzi i dbałość o stronę techniczną są gwarancją powodzenia tej misji! Pamiętaj również, że proces przygotowań może stanowić dla Ciebie kolejny projekt na Twojej zawodowej ścieżce. Warto więc wyciągnąć z niego potrzebną lekcję, z której wnioski z pewnością przydadzą Ci się w innych przedsięwzięciach.