Outsourcing

Nearshoring

Jakich technologii szukają Skandynawowie?

Grafika przedstawia mapę Skandynawii oraz duże szkło powiększające

Wiele czołowych firm z sektora nowych technologii oraz innowacji decyduje się na ekspansję do krajów Półwyspu Skandynawskiego. Obszar ten uchodzi za jeden z najbardziej zdigitalizowanych na świecie i posiada doskonałe środowisko dla rozwoju startupów oraz dobrze już prosperujących organizacji. Obecne w Skandynawii firmy technologiczne oferują popularne i wspierane na całym świecie rozwiązania. Z powodu szybkiego rozwoju nowych technologii w regionie, wiele firm stale poszukuje odpowiednich specjalistów.

Jak zaawansowana technologicznie jest Skandynawia?

Półwysep Skandynawski zrodził wiele istotnych dla całego świata marek technologicznych. System operacyjny Linux został stworzony przez specjalistę IT o imieniu Linus Torvalds, który pochodzi z Finlandii. Jens Bergensten to szwedzki główny programista popularnej gry komputerowej z otwartym światem, czyli Minecraft. Dania z kolei może pochwalić się twórcą Java Virtual Machine, znanym jako Lars Bak.

Skandynawia odegrała kluczową rolę w rozwoju wielu światowych projektów tworzących technologię Web 2.0, takich jak C++, MySQL, PHP czy Ruby. Półwysep Skandynawski wspiera przyszłościowe oraz nowoczesne produkty i platformy, oczekując na technologię Web 3.0, czyli infrastrukturę chmury, sztuczną inteligencję oraz urządzenia internetu rzeczy. Te osiągnięcia plasują Skandynawię na wysokim miejscu w branży IT na całym świecie.

Region AWS, który został stworzony w szwedzkim Sztokholmie przez Amazon, zmodernizował infrastrukturę sektora technologicznego w Skandynawii. Nowoczesne pamięci masowe, wraz z usługami chmurowymi o niskim opóźnieniu, umożliwiły obszarowi technologicznemu przechowywać tajne dane oraz wykonywać zadania w pobliżu domów. Hostowanie, tworzenie oraz zarządzanie nowymi aplikacjami i firmami stało się łatwiejsze dzięki potężnym rozwiązaniom internetowym AWS.

Najpopularniejsze technologie w krajach skandynawskich

Specjaliści Java cieszą się dużą popularnością wśród skandynawskich firm technologicznych. Szwecja notuje, że aż jedna trzecia ich deweloperów specjalizuje się w języku programowania Java, a zaraz za nimi plasują się programiści JavaScript oraz Python. Znajomości tych języków wymaga również wiele norweskich firm. Szwecja uznawana jest za lidera we wdrażaniu rozwiązań chmurowych w regionie — największą popularnością cieszy się technologia Azure, a następnie AWS oraz GCP. Architekci chmury są również bardzo często zatrudniani w innych krajach Półwyspu Skandynawskiego. Rok 2022 był bardzo korzystny dla technologii chmury, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie i nie wygląda na to, aby w 2023 roku było inaczej. 

Kraje Skandynawii są domem dla wielu znanych gigantów technologicznych, takich jak Ericsson, Skype czy Spotify. Platforma do odtwarzania muzyki korzysta z Pythona ze względu na jego szybkość. Backend, czyli zaplecze aplikacji, korzysta z wielu współzależnych usług połączonych własnym protokołem komunikacyjnym — aż 80% tych usług została stworzona za pomocą języka Python. Aplikacja, w przypadku innych prac, korzysta także z Javy, C oraz C++.

Norwegia zdaje sobie sprawę z potencjału technologii i produktów cyfrowych. Tradycyjne biznesy i startupy kierują się w stronę cyfrowych rozwiązań, budując zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów. Programiści frontendowi oraz fullstack React są tutaj najbardziej potrzebni, ponieważ to rozwiązanie jest głównym frameworkiem, czyli szkieletem budowy JavaScript w Norwegii.

Zapotrzebowanie na odpowiednie technologie oraz wykwalifikowanych specjalistów stale rośnie. Według Indeksu Umiejętności Haysa 2019/2022, do 2030 roku Skandynawia będzie borykać się z niedoborem aż 19 000 specjalistów IT. Głównym problemem może okazać się niski wskaźnik urodzeń i wzmożona szybkość starzenia się w regionie — co czwarta osoba do 2040 roku będzie miała 65 lat lub więcej. W związku tym, kraje skandynawskie bardzo często decydują się na nearshoring usług IT z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu zadanie zostanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu, co pomaga firmie skupić się na swojej głównej działalności biznesowej. Więcej na temat modeli outsourcingu przeczytasz TUTAJ.

Dlaczego skandynawskie firmy technologiczne zwracają uwagę na Polskę?

Polscy programiści zyskują coraz większą popularność w oczach Skandynawów, którzy decydują się skorzystać z usług nearshoringowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Okazuje się, że Polska posiada bardzo dużą pulę talentów technologicznych względem całego regionu europejskiego. Ta statystyka działa na korzyść dla krajów skandynawskich, ponieważ notują oni niedobór specjalistów IT. Niewątpliwą zaletą współpracy z polskimi specjalistami jest wysoka jakość dostarczanych usług oraz rozwiązań — Polacy przodują w technologii Java oraz Python. Wielu z nich bardzo wcześnie rozpoczęło swoją przygodę z programowaniem. Ogromna grupa programistów posiada także wyższe wykształcenie z kierunków ścisłych. 

Pomimo różnic kulturowych, Polacy charakteryzują się podobnym sposobem myślenia co mieszkańcy Skandynawii, więc nie pojawiają się problemy z komunikacją. Co więcej, skandynawskie firmy nie muszą obawiać się bariery językowej, ponieważ dobra znajomość języka angielskiego wśród polskich specjalistów jest standardem. Ranking EF English Proficiency Index przygotowany przez Education First umieścił Polskę na bardzo wysokim, jedenastym miejscu wśród wszystkich krajów europejskich pod względem znajomości języka angielskiego. Współpracy z Polską nie grozi także różnica w strefie czasowej oraz odległość geograficzna. Czas lotu z Warszawy czy Lublina do największych miast Półwyspu Skandynawskiego nie przekracza dwóch godzin, więc bardzo szybko można się spotkać ze swoim współpracownikiem.