Kariera

HR

Inspirująca ścieżka kariery w Salesforce – wywiad z Adamem Siwkiem

Zdjęcie Adama Siwka

Ścieżka do upragnionej pracy często prowadzi przez wiele pokrewnych i niezwykle cennych zawodowych doświadczeń. O tym, jak ważne jest zdobywanie nowych kompetencji, przekonał się Adam Siwek — aktualnie Salesforce Technology Manager w naszej firmie. W najnowszym wywiadzie opowiedział o swojej ścieżce kariery w Salesforce i wskazał najistotniejsze informacje o programach szkoleniowych Campus i Force Academy.

Z jakimi umiejętnościami – pakietem kompetencji – rozpoczynałeś pracę w naszej firmie?

Bardzo ciekawe pytanie, ponieważ uświadomiło mi, że odpowiedź na nie na początku mojej kariery byłaby całkowicie inna niż teraz. Kiedyś myślałem o tym inaczej, ale aktualnie uważam, że wiele kompetencji przydatnych w pracy zdobyłem na studiach (kierunek elektrotechnika o specjalizacji informatyka techniczna). Po kilku semestrach matematyki, fizyki czy przedmiotów technicznych każdy zdobywa umiejętności szybszego przyswajania dużej ilości wiedzy, logicznego i analitycznego myślenia oraz naukowych metod rozwiązywania problemów, które są niezbędne w branży IT. To właśnie studia pokazały mi ogrom świata technologii, który kryje się nie tylko w komputerach używanych na co dzień, ale praktycznie w każdym urządzeniu zasilanym energią elektryczną. Dlatego też zafascynowałem się programowaniem, nauczyłem się kilku języków (Java, PHP, JS, HTML, CSS, C, C++, C#, SQL, Assembler), bawiąc się w programowanie sterowników inteligentnego domu, własnym silnikiem gry czy budując komponenty Joomli. Dzięki tym doświadczeniom rozpocząłem swoją karierę, może nie posiadając zbyt dużej wiedzy o wytwarzaniu systemów na poziomie komercyjnym, ale dokładnie rozumiejąc, jak zbudowane są i jak działają komputery. To ułatwiało mi komunikację z nimi za pomocą kodu oraz znacząco usprawniło późniejsze przyswajanie nowej wiedzy na temat bibliotek, frameworków czy architektury systemów.

Jak prezentowała się Twoja ścieżka kariery w Britenet?

To dość skomplikowane pytanie, ponieważ od wielu lat pracuję równolegle w różnych technologiach (Java, Salesforce, Java Script, AWS), jest ich tak dużo, że aż musiałem sprawdzić moje CV! Swoją przygodę zacząłem od pracy jako programista Java, gdzie głównie używaliśmy frameworka Spring jako Backend, po stronie Frontendu Adobe Flex, a później, gdy ta technologia umarła, pojawił się AngularJS. Brałem udział w projektach z branży logistycznej, loteryjnej, bankowości, a nawet napisaliśmy turową grę online.

Po kilku latach miałem możliwość pracować nad jednym z największych wdrożeń CRM Salesforce w branży medycznej w Polsce i w ten właśnie sposób rozpocząłem moją przygodę z platformą Salesforce. Po udanym wdrożeniu, przez kolejne kilka lat nadal współpracowałem z tym samym klientem, biorąc udział w kilku projektach. Były one bardzo niestandardowe, w większości przypadków sama platforma Salesforce nie oferowała żadnych, nawet zbliżonych funkcjonalności, a to wymagało użycia wielu rozwiązań budowanych od podstaw.

Kolejnym ciekawym krokiem w mojej karierze była współpraca w roli Technical Leadera/Line Managera z firmą zajmującą się wdrożeniami Salesforce na terenie Szwajcarii, Niemiec i Austrii, z którą z sukcesem sfinalizowaliśmy ponad 20 projektów dla organizacji z wielu branż (np. sprzedaż silników, gier, aparatów słuchowych, środków ochrony roślin, obsługa kasyn, kredytów bankowych, usług konsultingowych, cateringu w samolotach).

Aktualnie pracuję jako Salesforce Technical Architect w jednej z największych firm z branży edukacyjnej na świecie.

Ile trwały poszczególne etapy Twojej kariery?

W Javie jako Full-stack Developer pracowałem około 4-5 lat, zaczynając od stanowiska programisty, a kończąc na roli osoby zarządzającej zespołem developerów oraz umiejącej stworzyć architekturę całej aplikacji od poziomu modelu bazy danych przez serwisy backendowe po komponenty UI. Z Salesforcem jestem związany od 11 lat i tam, podobnie jak w Javie, zaczynałem od poziomu programisty, poprzez Team Leadera, aż do poziomu architekta. Przez ten czas pracowałem w ponad 30 różnych projektach, w których pełniłem różne funkcje, dlatego też bardzo trudno mi powiedzieć, po ilu latach wchodziłem na kolejne szczeble kariery. Aktualnie od 6 lat pracuję jako Salesforce Technical Manager w Britenet – moim zadaniem jest rozwój działu Salesforce, poszerzanie jego kompetencji, dbanie o wysoką jakość naszych usług oraz dobre morale. Dodatkowo od 4 lat pełnię również funkcję Salesforce Technical Architecta u naszego klienta z branży edukacyjnej.

Cały czas staram się podnosić własne kompetencje. Kierując się tym, że nie ma nic bardziej subiektywnego niż „obiektywna” ocena własnej wiedzy, zdałem 15 certyfikatów Salesforce związanych z obszarami administracyjnymi, developerskimi, konsultingowymi oraz architektonicznymi platformy Salesforce.

Jak wygląda Twój dzień pracy na aktualnym stanowisku?

Jeśli miałbym opisać swój dzień pracy jednym zdaniem, to powiedziałbym: „dużo spotkań i rozmów”. Jak każdy dobry manager zajmuję się delegowaniem zadań oraz zawracaniem głowy osobom, które ciężko pracują. Jako Technical Architect buduję architekturę systemu oraz określam zasady procesu jego wytwarzania. Nadal programuję, ponieważ uważam, że architekt, który przestaje programować, jest oderwany od rzeczywistości projektowej, co zdecydowanie utrudnia mu podejmowanie decyzji.

Dlaczego wybrałeś Salesforce? Co wyróżnia tę technologię na tle innych i co może zainteresować w niej potencjalnych pracowników?

Salesforce to firma, która oferuje wiele gotowych produktów, głównie związanych z obsługą procesów sprzedażowych, supportowych i marketingowych – są to jedne z najważniejszych procesów każdej firmy, dlatego też często nasza praca wpływa na transformację technologiczną całej organizacji. Wszystkie produkty są w pełni osadzone w chmurze, dzięki czemu nie dotyczą nas problemy związane z utrzymaniem fizycznej infrastruktury serwerów. Co niezwykle istotne, system jest dostępny z dowolnego miejsca na świecie. Sama platforma posiada bardzo wiele udogodnień jak na przykład dostępność wielu gotowych API. Wdrożenie podstawowej wersji Salesforce zajmuje jedynie kilka tygodni, dzięki czemu bardzo szybko widzimy rezultaty naszej pracy. Kolejnym plusem jest praca blisko biznesu, błyskawicznie można zauważyć pozytywne, jak i opłakane skutki własnych decyzji na temat rozwiązań technicznych, architektury i kodu.

Jak wygląda program szkoleniowy w Twoim dziale?

Aktualnie w naszym dziale Salesforce prowadzimy dwa programy szkoleniowe.

Pierwszym z nich jest Campus, około 1,5-miesięczne szkolenie kierowane do osób, które czują potrzebę uporządkowania swojej wiedzy w zakresie zagadnień związanych z bazami danych, budowaniem aplikacji webowych oraz programowaniem obiektowym. Program polega na samodzielnym wykonaniu aplikacji, kolejno przechodząc przez wiele zagadnień z dziedziny programowania. Szkolenie odbywa się pod okiem doświadczonego mentora, który nie narzuca rozwiązań, a jedynie doradza i ocenia zadania pod względem poprawności, funkcjonalności czy estetyki.

Kolejnym szkoleniem jest program Force Academy, który trwa około 4 miesięcy i przeznaczony jest dla osób chcących nauczyć się pracy na platformie Salesforce. Podczas trwania szkolenia dużo mniej koncentrujemy się na podstawach wiedzy z dziedziny programowania, a o wiele bardziej skupiamy się na kompetencjach realnie potrzebnych w codziennej pracy, dlatego też często Force Academy jest kontynuacją programu Campus. Najważniejszym celem Force Academy jest jak najlepsze przygotowanie do pracy w projektach komercyjnych.

Czego nasi nowi pracownicy mogą się tam nauczyć?

Podczas programu Campus nowi pracownicy mogą nauczyć się zagadnień związanych z programowaniem obiektowym (według preferencji pracownika, ale najczęściej są to Java lub C#) oraz wzorcami projektowymi, budowaniem aplikacji webowych (Java Script, HTML, CSS + wybrane frameworki) i tworzeniem architektury relacyjnych baz danych.

Force Academy uczy, jak działa Salesforce. Podczas szkolenia budujemy trzy aplikacje na podstawie technologii: Apex, Visualforce, Aura oraz Lightning Web Components. Nasi pracownicy zdobywają zarówno wiedzę biznesową, jak i techniczną na temat głównych produktów dostępnych na platformie Salesforce, czyli Sales Cloud, Service Cloud oraz Experience Cloud. Omawiane zostają funkcjonalności deklaratywne i narzędzia administracyjne Salesforce. Projekty prowadzone są w metodologii SCRUM po to, aby przyzwyczaić pracowników do najpopularniejszej metodologii wytwarzania oprogramowania w projektach komercyjnych. Podczas szkolenia nasi adepci implementują integrację SOAP/REST z zewnętrznymi systemami. W zakresie szkolenia nie zabrakło również testów jednostkowych, systemów kontroli wersji (Git) oraz podstaw związanych z CI/CD. Dodatkowo program Force Academy jest częściowo prowadzony w języku angielskim.

Wydaje mi się, że nasze szkolenia są bardzo unikalne i konkurencyjne w stosunku do tego, co oferuje rynek. Po pierwsze, programy szkoleń są stale ulepszane, poprzez adaptację do potrzeb szybko zmieniającego się rynku. Poniekąd doświadczenia całego działu technologicznego Britenet przekładają się na zakres prowadzonych szkoleń. Po drugie, osoby będące na szkoleniu mają dostęp do bardzo doświadczonych, a zarazem pomocnych osób – sam jestem w tym gronie! Mimo że nie prowadzę już szkoleń, to niejednokrotnie zdarzyło mi się tłumaczyć przy kawie i whiteboardzie meandry Visualforce lub integracji międzysystemowej. Kursy są zbudowane w taki sposób, aby poruszyć najczęstsze problemy, z którymi spotykają się programiści – mentorzy jedynie naprowadzają na rozwiązania, aby maksymalnie budować kreatywność i umiejętności logicznego oraz analitycznego myślenia u naszych nowych pracowników.

Zdjęcie profilowe Adama Siwka

Adam Siwek

Salesforce Technical Leader, od ponad 12 lat związany z Britenet. W trakcie swojej drogi zawodowej pełnił różne role w projektach IT i pracował jako Programista, Team Leader, Analityk, Architekt, Konsultant i Manager. Doskonale czuje się w pracy na pograniczu świata IT i biznesu. Pracował dla klientów reprezentujących m.in. takie branże jak: energetyka, bankowość, loterie, sprzedaż, produkcja, zdrowie, administracja, logistyka, telekomunikacja i farmaceutyka.