Kariera

Najciekawsze wydarzenia w branży IT – tak wyglądał rok 2021

Grafika przedstawia planetę, liczbę 2021 oraz symbole reprezentujące najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku

2021 był kolejnym długim rokiem, w którym dopiero zaczęliśmy wracać do normalności. W tym czasie zmienił się preferowany system pracy, podejście do wyboru partnerów biznesowych oraz priorytety na rynku pracy. Pomimo zmian, jakie wymusił na nas burzliwy rok 2020, w branży IT wiele się działo. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w sektorze nowych technologii. Tak wyglądał rok 2021.

W 2021 powróciły stacjonarne konferencje i wydarzenia IT

W końcu mogliśmy być znów offline! Trudno uwierzyć, aby te słowa w czasach globalnej wioski oraz niemal wszechobecnego internetu mogły wywoływać aż tak pozytywne emocje – szczególnie wśród specjalistów IT. Jednak w 2021 tak właśnie było!

Wśród najważniejszych wydarzeń w branży IT, które miały miejsce w ubiegłym roku, z całą pewnością należy wymienić fakt, że po długiej przerwie wiele konferencji branżowych zaczęło powracać do wersji stacjonarnej. Chociaż eventy online mają liczne zalety i stanowiły najlepszą odpowiedź na realia 2020 roku, powrót do spotkań offline był dla wielu doskonałą informacją. Wydarzenia odbywające się w klasycznej wersji oferują świetne warunki do przejścia na bardziej swobodny poziom komunikacji, ułatwiają wymianę wiedzy i doświadczeń oraz nawiązywanie efektywniejszych relacji m.in. z potencjalnymi klientami czy współpracownikami. W przypadku wydarzeń odbywających się zdalnie wszystko to jest możliwe, jednak nie jest już takie łatwe. Gotowi do działania i pełni świeżych koncepcji specjaliści znów będą mogli swobodnie wymieniać się pomysłami, a to oznacza, że już wkrótce mogą czekać nas niespodzianki, zmiany i nowe trendy.

Wydarzenia IT w 2021 również w wersji on-line

Możliwość powrotu konferencji i eventów branżowych do wersji stacjonarnej wcale nie oznaczała, że wydarzenia on-line wylądowały na ławce rezerwowych. Ostatnie lata pokazały, że praca zdalna ma swoje zalety, a ze spotkań on-line także można wyciągnąć wiele korzyści dla swojej kariery, firmy oraz rozwoju osobistego. Wśród zalet eventów zdalnych warto wymienić m.in. wygodę uczestniczenia w konferencjach rozsianych po całej Polsce, a nawet świecie. Dlatego też pomimo możliwości powrotu wydarzeń stacjonarnych wielu organizatorów decyduje się na wersję hybrydową – otwierającą drogę do jeszcze skuteczniejszej wymiany pomysłów i wiedzy.

Najciekawsze wydarzenia w świecie nowych technologii

To był długi rok. Dlatego też nikogo nie dziwi, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie wiele się działo – również w branży IT. W naszym kraju powróciły na pełnych obrotach najważniejsze polskie i europejskie konferencje branżowe, natomiast kilka wydarzeń ze świata nowych technologii przykuło uwagę całego globu… a przynajmniej dużej części użytkowników Internetu.

Co takiego działo się w 2021 w świecie nowych technologii? Oto kilka najciekawszych wydarzeń ubiegłego roku!

  • Starlink, czyli satelitarny internet od Elona Muska, dociera do kolejnych zakątków świata. W tym także do Polski – miesięczny abonament za usługę w naszym kraju wynosi obecnie około 450 złotych, a montaż odpowiednich urządzeń to wydatek rzędu 2,5 tys. złotych. W zamian dostajemy Internet o prędkości transmisji danych od 50 Mb/s do 150 Mb/s. Musk wysłał za jego pomocą już kilka tweetów, więc Internet działa!
  • NASA opublikowała pierwsze nagranie wideo ukazujące lądowanie na Marsie – łazik planetarny Perseverance przesłał na ziemię także pierwsze nagrania dźwięków Czerwonej Planety. Perseverance to największy oraz najbardziej zaawansowany łazik amerykańskiej agencji kosmicznej, a głównym celem jego pobytu na Marsie jest znalezienie śladów świadczących o tym, że na planecie istniało kiedyś życie.
  • Nad powierzchnią Marsa unosi się obiekt latający – Ingenuity, czyli helikopter NASA dostarczony na Marsa wraz z łazikiem Perseverance, wykonał w ubiegłym roku aż 14 krótkich lotów oraz zapisał się w historii lotów kosmicznych jako pierwszy helikopter, który latał nad obcą planetą.
  • Elon Musk wystrzelił w kosmos… memiczną kryptowalutę – Dogecoin, czyli kryptowaluta ozdobiona podobizną uroczego psiaka rasy Shiba Inu znanego z serii internetowych memów, była początkowo jedynie żartobliwą odpowiedzią na zainteresowanie Bitcoinem. W 2021 roku wartość kryptowaluty jednak znacząco wzrosła. Jedną z przyczyn były zaledwie dwa humorystyczne tweety opublikowane przez Elona Muska.
  • Rozbrzmiewa ostatni dzwonek dla naszej-klasy – po piętnastu latach istnienia swoją działalność w lipcu 2021 roku zakończył największy polski serwis społecznościowy.
  • Dochodzi do kilkugodzinnej awarii Facebooka, Instagrama i Messengera – na świecie wybucha panika, miliony ludzi są przerażone, dostawców internetu zalewają zgłoszenia o awariach, a Twitter wita serdecznie wszystkich nowoprzybyłych przyjaznym wpisem i odnotowuje zaskakująco wysoki ruch na stronie. Następnego dnia Facebook zaczyna liczyć gigantyczne straty spowodowane awarią.
  • Facebook staje się Meta – korporacja zmieniła swoją nazwę na Meta, a Mark Zuckerberg zaprezentował wizję „metaverse” – projektu mającego połączyć usługi internetowe z wirtualną rzeczywistością.
  • W 2021 na rynku pojawiają się niepowtarzalne i przełomowe urządzenia – Microsoft prezentuje minilodówkę w kształcie swojego Xboxa Series X, natomiast Apple chwali się ściereczką do czyszczenia ekranu o wartości 99 złotych, która jest kompatybilna z urządzeniami Apple’a.
  • Awaria aplikacji Tesli – przypadkowa zmiana kodu w aplikacji uniemożliwiła kierowcom na całym świecie dostęp do samochodów Tesli. Wielu użytkowników musiało zmienić swoje plany na wieczór. Kierowcy muszą zacząć godzić się ze świadomością, że już niedługo do awarii samochodu potrzebna będzie pomoc programisty, a nie mechanika.
  • Kosmiczny Teleskop Obserwacyjny Jamesa Webba został wystrzelony w kosmos – teleskop Webba jest kolejnym po teleskopie Hubble'a obserwatorium unoszącym się w przestrzeni kosmicznej. Jego celem jest obserwowanie oraz badanie formowania i ewolucji galaktyk, gwiazd oraz systemów planetarnych, a także dostarczanie wysokiej jakości danych do analizy.

Najciekawsze wydarzenia dla branży IT w Polsce

Oczywiście wśród najważniejszych wydarzeń dla specjalistów z branży IT są konferencje, które ponownie zapełniły zeszłoroczne kalendarze eventów. Wśród nich można wymienić m.in.: kilka największych imprez międzynarodowych, które odbywały się w Polsce.

  • Code Europe 2021

Pod koniec września 2021 roku, po dwóch latach przerwy, powróciła największa konferencja programistyczna w Polsce. W Warszawie i Trójmieście spotkali się programiści, międzynarodowi eksperci z dziedziny IT oraz przedstawiciele czołowych polskich i międzynarodowych firm, które prezentowały swoje technologie i plany na przyszłość. Na uczestników czekały liczne prezentacje i panele podzielone na sześć ścieżek tematycznych oferujących najwyższy poziom merytoryczny. Spotkanie po dwuletniej przerwie zapewniło świetne warunki do wymiany pomysłów, omówienia współczesnych wyzwań oraz poszukiwania nowych możliwości rozwoju.

  • The Hack Summit 2021

Druga edycja The Hack Summit – konferencji będącej kontynuacją What The H@ck, czyli największej konferencji IT Sec w Polsce – odbyła się na początku listopada w wersji online.  Podczas zeszłorocznej edycji na uczestników czekało ponad 120 wystąpień przygotowanych przez praktyków i ekspertów z Polski i ze świata, podzielonych na kilkanaście ścieżek tematycznych – dotyczących m.in. bezpieczeństwa rozwoju oprogramowania. Dodatkowym elementem zeszłorocznej edycji była możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów z kraju i zagranicy.

  • Infoshare 2021

W połowie października w Gdańsku w formie stacjonarnej odbyła się największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcona biznesowi, startupom oraz nowych technologiom. Podczas Infoshare 2021 doświadczeni eksperci z międzynarodowych firm (m.in. IMB, Spotify czy Twitter) oraz niezależni eksperci spotkali się, aby wyznaczyć najnowsze globalne trendy technologiczne. Podczas zeszłorocznej edycji swoje prelekcje wygłosili m.in. Brittany Kaiser z Cambridge Analytica, ekspertka w zakresie wykorzystania danych oraz technologii blockchain, Rob Smedley, główny ekspert Data Science w Formule 1 czy Eika Cheung, dyrektorka wykonawcza Ethics in Entrepreneurship.

  • Devoxx Poland 2021

Pod koniec sierpnia Kraków – a dokładnie Centrum Kongresowe ICE Kraków – zamieniło się w polską stolicę Javy. Devoxx Poland to największa konferencja Java w Polsce organizowana przez developerów dla developerów. Głównym celem imprezy jest przygotowanie najlepszych warunków do czerpania inspiracji oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy pasjonatami programowania. W ciągu 3 dni imprezy wzięło w niej udział około 1500 osób z branży IT, którzy mogli posłuchać prelekcji przygotowanych przez 60 specjalistów. Podczas wydarzenia główne poruszane tematy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, Big Data & Machine Learning, metodologii oraz Frontend i UX.

Podsumowanie

Czy rok 2021 był udany dla branży IT? W Polsce z pewnością miał on swoje pozytywne strony. Zanotowano postępujący proces cyfryzacji, miały miejsce kolejne zagraniczne inwestycje oraz zmiany na rynku pracy wynikające z przejścia na zdalny tryb pracy. Zmieniły się priorytety w poszukiwaniu partnerów biznesowych, a rozproszenie struktur w firmach spowodowało konieczność doskonalenia procesów zarządzania zespołem oraz zwiększenia znaczenia bezpieczeństwa danych. Natomiast konferencje branżowe powróciły do wersji stacjonarnych. Jednocześnie sytuacja na świecie nadal pozostaje niepewna, nie pozwalając w pełni powrócić do normalnego funkcjonowania. Czy rok 2022 będzie lepszy i pełen istotnych wydarzeń dla branży IT? Wraz z początkiem roku możemy sobie tego życzyć, a jak będzie naprawdę? Zapewne przekonamy się już wkrótce.