Kariera

Od jakiej technologii najlepiej rozpocząć przygodę w IT?

Na grafice postać siedząca przed laptopem oraz symbole najpopularniejszych technologii IT

Wizja rozpoczęcia pracy w branży IT nadal jest niezwykle kusząca. Wysokie zarobki, możliwość stałego rozwoju oraz bogaty wybór ofert na rynku pracy sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna poważnie myśleć o karierze w IT. Od czego najlepiej rozpocząć swoją przygodę? Sprawdźcie, jakie technologie opanować na dobry początek.

Wizja rozpoczęcia pracy w branży IT nadal jest niezwykle kusząca. Wysokie zarobki, możliwość stałego rozwoju oraz bogaty wybór ofert na rynku pracy sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna poważnie myśleć o karierze w IT. Od czego najlepiej rozpocząć swoją przygodę? Sprawdźcie, jakie technologie opanować na dobry początek.

Odpowiedz sobie na pytanie: czym chcesz się zajmować?

Kariera w branży IT brzmi jak ciekawy pomysł na siebie. Sektor stale się rozwija, rynek jest pełen atrakcyjnych ofert, a związanie się z technologiami informatycznymi gwarantuje bezpieczeństwo zatrudnienia oraz liczne ścieżki rozwoju. Zanim jednak rzucimy się w wir kodowania i kursów, musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: czym dokładnie chcemy się zajmować? Przed zakupem pierwszego podręcznika i wyborem szkolenia powinniśmy jasno określić swoje oczekiwania i cele, a następnie skonfrontować je z rzeczywistością. Zacznijmy od starannego researchu – sprawdźmy, jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy, zajrzyjmy na fora i grupy dla programistów, a gdy już określimy swój kierunek, zbierzmy informacje na temat cech i umiejętności potrzebnych na danym stanowisku. Gdy już skompletujemy podstawowe dane oraz przygotujemy plan działania, będziemy mogli przejść dalej.

O czym pamiętać przygotowując się do pracy w branży IT?

Zbierając informacje potrzebne do podjęcia decyzji, musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – praca w branży IT oznacza konieczność ciągłej nauki. Opanowanie jednego języka czy technologii nie wystarczy, aby zapewnić sobie miejsce na rynku IT. Sektor ten nieustannie się zmienia, a wszyscy związani z nim specjaliści muszą stale dostosowywać się do nowych potrzeb. Zaangażowanie w tworzenie aplikacji oraz realizowanie ciekawych projektów to nie wszystko. Osoby pracujące w branży muszą wykazywać się chęcią uczenia się nowych rzeczy, doskonalenia umiejętności oraz stałego podnoszenia sobie poprzeczki. Dopiero z takim nastawieniem nasza przygoda w branży IT będzie miała sens.

Jaką ścieżkę rozwoju wybrać? 

Podstawową wiedzę oraz pierwsze umiejętności możemy zdobyć na kilka sposobów. W zależności od naszych potrzeb i możliwości czekają na nas studia informatyczne lub kursy w szkołach programowania. Pierwsza opcja będzie odpowiednim punktem startowym dla osób, które chcą zdobyć wiedzę na temat teorii oraz poznać podstawy programowania, a jednocześnie nadal nie wybrały konkretnej specjalizacji. W tym przypadku będziemy musieli poświęcić na naukę około 5 lat, ale w zamian otrzymamy wyższe wykształcenie oraz dysponujemy rozległą wiedzą na temat IT. Druga opcja skierowana jest dla osób, którym zależy na szybkim i konkretnym przygotowaniu do pracy w zawodzie oraz zdobyciu niezbędnych umiejętności. Wybór kursu w szkole programowania to także szansa na naukę od doświadczonych praktyków oraz udział w projektach. Kolejną opcją jest samodzielna nauka na kursach internetowych oraz z licznych łatwodostępnych źródeł informacji. To rozwiązanie wymaga od nas dużo samozaparcia i systematyczności, jednak pozwoli poznać podstawy we własnym tempie.

Gdy odpowiemy sobie na najważniejsze pytania oraz wybierzemy atrakcyjny dla siebie kierunek rozwoju pora wziąć się za naukę! Oto kilka podpowiedzi, od jakich technologii najlepiej rozpocząć przygodę w branży IT.

Technologie na początek dla Frontend Developera

Frontend Developer jest programistą zajmującym się aspektami wizualnymi aplikacji. W swojej codziennej pracy łączy siły z webdesignerem odpowiedzialnym za tworzenie projektu graficznego strony lub aplikacji. Frontend Developer odpowiada za elementy, które zobaczy każdy aktywny użytkownik, czyli animacje, przyciski funkcyjne oraz interfejs graficzny. Specjalista w zakresie frontendu programuje wszelkie interakcje w taki sposób, abyśmy mogli swobodnie i bez problemu z nich korzystać.

Jakie technologie musimy poznać, aby rozpocząć przygodę na stanowisku Frontend Developera? Podstawą są języki HTML oraz CSS. Stanowią one główne narzędzia do budowania stron internetowych. Pierwszy z nich umożliwia tworzenie bardzo prostych witryn, a także pozwala nam zrozumieć, w jaki sposób powstają strony. Znajomość CSS da nam możliwości tworzenia znacznie bardziej zaawansowanych i nowoczesnych witryn, które przyciągną i zainteresują użytkowników – dzięki znajomości CSS zaczniemy wdrażać atrakcyjne rozwiązania. Kolejnym krokiem na ścieżce początkującego Frontend Developera jest JavaScript. Ten skryptowy język programowania otwiera przed nami możliwość budowania jeszcze bardziej zaawansowanych interakcji na stronie. Za pomocą JavaScriptu stworzymy między innymi rozwijane menu, przejścia między podstronami oraz skomplikowane animacje. HTML, CSS oraz JavaScript stanowią absolutną podstawę, bez której nie będziemy w stanie ruszyć dalej. Po opanowaniu tych trzech podstawowych języków będziemy mogli stworzyć pierwsze w pełni responsywne i atrakcyjne wizualnie strony internetowe.

Backend Developer – od jakich technologii rozpocząć?

Backend Developer to programista odpowiadający za działanie wszystkich elementów programu zapewniających jego poprawne funkcjonowanie, jednak niewidocznych dla użytkownika. Specjalista na tym stanowisku pracuje przede wszystkim z kodem i dba o to, aby cały system działał poprawnie. Zajmuje się przetwarzaniem danych oraz komunikacją z bazami danych.

Jaką wiedzę i umiejętności powinna zdobyć osoba aspirująca do roli Backend Developera? Niezbędna będzie znajomość konkretnych języków programowania. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić Javę, JavaScript oraz Pythona. Naukę najlepiej rozpocząć od zapoznania się z Javą. Jest to prosty i łatwy do opanowania język idealny dla początkujących programistów. Dodatkowo jego globalna popularność sprawia, że bez problemu znajdziemy wiele darmowych i łatwo dostępnych źródeł wiedzy na jego temat, a także szybko uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Znajomość języka JavaScript da nam możliwość tworzenia bardziej zaawansowanych rozwiązań w aplikacjach, a także ułatwi współpracę na linii frontend-backend. Natomiast Python jest czytelnym, przejrzystym i popularnym językiem programowania. Pozwala w szybki i łatwy sposób tworzyć prototypy aplikacji. Mimo swojej prostoty Python oferuje bardzo wiele zastosowań i jest chętnie wykorzystywany przez duże firmy.

Data Scientist – jakie technologie wybrać na początek?

Kim jest Data Scientist? To specjalista zajmujący się zbieraniem, przetwarzaniem, analizowaniem danych statystycznych oraz uzyskiwaniem konkretnych wniosków. Wejście w świat data science otwiera liczne ścieki rozwoju, w tym między innym dla administratora baz danych, analityka danych, inżyniera uczenia maszynowego czy BI developera.

Jakie technologie będą nam potrzebne na początku kariery w sektorze Data Science? W pierwszej kolejności należy postawić na naukę Pythona. Jest to łatwy do opanowania język, który oferuje wiele możliwości wykorzystania i pozwala tworzyć proste aplikacje w bardzo krótkim czasie. Jest to także jeden z najpopularniejszych języków wykorzystywanych przez specjalistów od analizy danych oraz ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją. Prosta składnia, dostęp do licznych bibliotek zwiększających efektywność pracy oraz wiele możliwości zastosowania w analizie danych i AI czynią go absolutną podstawą. Wśród najpopularniejszych języków wykorzystywanych w Data Science, które warto brać pod uwagę na początku kariery, należy wymienić język programowania R oferujący zaawansowane mechanizmy wizualizacji danych oraz SQL i NoSQL. 

Podsumowanie

Po podjęciu kilku ważnych decyzji oraz zaplanowaniu początkowego etapu swojej kariery czeka nas głównie nauka. I to bardzo dużo nauki! Od teraz naszym głównym celem powinno stać się rozwijanie umiejętności. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, rozpoczynając karierę w branży IT? Nie należy zbyt mocno przywiązywać się do jednego, wybranego na początku języka. Posiadanie swojej specjalizacji jest istotne, jednak ważniejsza jest elastyczność. W technologiach informatycznych zmiany zachodzą bardzo szybko, dzisiejsze narzędzia i rozwiązania, już jutro mogą okazać się przestarzałe. Dlatego musimy być gotowi na zmianę swojego środowiska pracy, a wraz z nim oprogramowania czy języka.