Kariera

Porady dla początkujących programistów

Na grafice postać zmierzająca na górski szczyt. W tle ręka wskazująca kierunek.

Początki na nowym stanowisku bywają trudne. Nawet jeżeli to nasza wymarzona posada, wiele czynników może wywołać poczucie zagubienia oraz stanąć nam na drodze do dobrego startu. Początek naszej kariery może zakłócać między innymi stres związany z chęcią wykazania się, duże ambicje czy brak doświadczenia, które mogą wpływać negatywnie na naszą pracę. Jak powszechnie wiadomo najlepiej uczyć się na własnych błędach. Nie oznacza to jednak, że pierwsze kroki musimy stawiać zupełnie sami! Rozbieg w karierze z pewnością pomogą nam wziąć starsi koledzy, którzy chętnie podzielą się radami. Oto kilka wskazówek dla początkujących programistów.

O czym warto pamiętać w pracy programisty?

Lista rzeczy, o których powinien pamiętać każdy programista, jest całkiem długa. Z czasem najważniejsze z nich staną się nawykiem czy prostym ułatwieniem codziennej pracy. Zamiast odkrywać je samemu metodą prób i błędów, warto poznać je jak najwcześniej i stosować od pierwszych dni swojej przygody z programowaniem. O czym powinni pamiętać początkujący programiści? Przede wszystkim o nauce przez praktykę, stałym korzystaniu z wyobraźni, cierpliwości oraz dbaniu o równowagę! Nie wierzycie? Sprawdźcie, co do powiedzenia mają doświadczeni developerzy z Britenet.

Używaj wyobraźni przy planowaniu swoich zadań

Na początku przygody z programowaniem najważniejsze jest zdefiniowanie małych kroków, dzięki którym osiągniemy założony cel. Programowanie to proces wymagający zachowania odpowiedniej kolejności zadań. Jak przy każdej innej czynności – zawsze musimy działać zgodnie z sensownym planem. Jeżeli chcemy przygotować lemoniadę, musimy udać się do sklepu, kupić składniki, wrócić do domu, pokroić owoce, wycisnąć z nich sok, dodać wodę i cukier, a następnie wszystko wymieszać. Nie uda nam się, jeżeli nie pokroimy owoców albo jeżeli wcześniej ich nie kupimy. Każdy z elementów składowych naszego planu także może posiadać swoje małe kroki, które stanowią część całego procesu, np. zanim kupimy owoce, musimy wybrać najlepsze okazy, a przed wyciśnięciem soku musimy przygotować odpowiednie naczynie. Największym wyzwaniem na początku przygody z programowaniem będzie planowanie i określanie elementów składowych tego, co chcemy osiągnąć. Skąd mamy wiedzieć, które elementy będą nam potrzebne? Najlepiej posłużyć się własną wyobraźnią i w głowie przeanalizować zadanie, a następnie rozplanować wszystkie niezbędne małe kroki.

Stawiaj sobie cele!

Programowanie to bardzo szeroka działka, w której wykorzystywane są liczne technologie oraz narzędzia, więc jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako programista, możesz czuć się lekko zagubiony. Dlatego tak istotne jest poświęcenie czasu na przeanalizowanie oraz obranie odpowiedni celów. Na początku zastanów się, w jakich technologiach chciałbyś się specjalizować – zrób rozeznanie, przeanalizuj propozycje oraz zaplanuj działania. Przed podjęciem decyzji sprawdź, czy na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na ekspertów w interesującej Cię dziedzinie. Teraz zastanów się, jakie kroki przybliżą Cię do tego, aby stać się dobrym specjalistą  – możesz m.in. ukończyć kursy, zdobyć certyfikat i komercyjne doświadczenie czy przygotować aplikację przy użyciu danej technologii. Ważne jednak, aby Twoje cele spełniały 5 najważniejszych zasad – powinny być konkretne, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne oraz posiadać określone ramy czasowe. Takie podejście zwiększy kontrolę nad kierunkiem oraz tempem Twojego rozwoju.

Dbaj o swój rozwój i zbieraj doświadczenie

Pierwsze lata w zawodzie programisty są niezwykle istotne. Zadbaj więc o to, aby poświęcać czas na poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie doświadczenia. Na początku powinno być to dla ciebie ważniejsze niż wysokie zarobki, które przyjdą dopiero z czasem. Dołączając do pierwszego projektu, zaczniesz od prostych zadań, takich jak poprawienie błędów. Jest to naturalna kolej rzeczy, więc wykorzystaj ten czas na zdobywanie wiedzy, naukę od bardziej doświadczonych programistów i budowanie pewności siebie. Pamiętaj jednak o tym, aby regularnie podnosić sobie poprzeczkę, a gdy nie masz już takiej możliwość w danym projekcie, zawsze sygnalizuj to swojemu przełożonemu. Dbanie o rozwój zależy przede wszystkim od Ciebie.

Zadbaj o równowagę 

Stawianie sobie celów do zrealizowania oraz zdobywanie doświadczenia wymagają dużego zaangażowania i poświęconego czasu. Postaraj się jednak pamiętać o odpoczynku i relaksie. To rzeczy, które często są bagatelizowane, szczególnie przez początkujących i ambitnych programistów, ale na dłuższą metę są niezwykle istotne. Zadbanie o równowagę między pracą a wypoczynkiem sprawi, że będziemy bardziej efektywni i mniej narażeni na wypalenie zawodowe w przypadku działania w ciągłym stresie.

O czym jeszcze powinien pamiętać początkujący programista?

To oczywiście nie wszystkie porady dla początkujących programistów! Co jeszcze jest ważne podczas stawiania pierwszych kroków w branży IT? Warto wspomnieć między innymi o cierpliwości – w końcu nie od razu Rzym zbudowano! Cierpliwość przyda się nam podczas planowania czy dążenia do kolejnych kamieni milowych naszej kariery, będzie także pomocna przy codziennych zadaniach oraz mniejszych projektach, które nie zawsze uda się rozwiązać „od ręki”. Kolejną istotną rzeczą jest wytrwałość. Bycie programistą to rola wymagająca wiele zaangażowania oraz ciężkiej pracy. Dlatego nie warto się zrażać i pewnie realizować swoje plany i cele.

Początkujący programiści powinni pamiętać, że najlepszym sposobem na naukę jest praktyka – żaden, nawet najgrubszy podręcznik, nie zastąpi kodowania. Proces nauki, szczególnie na początku naszej przygody, przyśpieszy eksperymentowanie z kodem i poszukiwanie nowych rozwiązań oraz staranne debugowanie wszelkich napotkanych błędów.

Swoimi radami w powyższym tekście dzielili się z nami Tomasz Banach – Frontend Developer oraz Marcin Dziadoń – Java Technical Leader.