Kariera

Poznajmy program szkoleniowy Force Academy — wywiad z Kingą Ambroszkiewicz

Grafika przedstawia szablon do serii wywiadów "Poznajmy program szkoleniowy Force Academy" wraz ze zdjęciem Kingi Ambroszkiewicz.

Początek kariery w IT bywa ciężki, a droga do sukcesu wcale nie jest prosta. Czasami, aby znaleźć odpowiedni kierunek, trzeba nieco pobłądzić. Przekonała się o tym Kinga Ambroszkiewicz, Junior Salesforce Developer, która, zanim znalazła odpowiednią technologię, do pracy w IT podchodziła dwukrotnie. Program Force Academy okazał się najlepszym wyborem, który ukierunkował ją w dobrą stronę. Więcej o swojej historii opowiedziała w najnowszym wywiadzie.

Co skłoniło Cię do uczestnictwa w programie Force Academy?

Zabrzmi to jak wyświechtany frazes, ale skłoniła mnie potrzeba zmiany i przede wszystkim chęć spróbowania na poważnie swoich sił w branży IT. Do tej pory nie miałam większego komercyjnego doświadczenia, a praca nad dotychczas zrealizowanymi projektami sprawiała mi ogromną satysfakcję. 2-letnia przerwa od programowania, wynikająca z pracy w kompletnie innej branży, poskutkowała niepewnością co do kierunku wyboru technologii, w której chciałabym pracować.

Program Force Academy od początku wydawał mi się dobrym wyborem, bo oferował pomoc we wkroczeniu w tę branżę pod okiem eksperta, poprzez uczestnictwo w szkoleniu z technologii Salesforce, wymagając przy tym znajomości podstaw programowania obiektowego, webowego, baz danych oraz języka angielskiego, które już posiadałam. 

Z perspektywy czasu mogę już na pewno potwierdzić, że wzięcie udziału w programie to była świetna decyzja.

Czy przed uczestnictwem w programie posiadałaś już wiedzę o branży IT? Jeśli tak, to gdzie zdobywałaś swoje doświadczenie zawodowe?

Posiadałam wiedzę głównie akademicką – jestem absolwentką informatyki na Politechnice Śląskiej. Po obronie tytułu pochłonęła mnie praca w gastronomii w roli managera baru w restauracji oraz grafika komputerowego. W wolnym czasie, by nie wypaść z obiegu, stworzyłam trzy projekty dla zaprzyjaźnionych firm, które wspierały ich pracę. Gdy podjęłam decyzję o aplikowaniu na Force Academy, rozpoczęłam proces powtarzania materiału, poprzez kursy na popularnych stronach e-learningowych.

Czego nauczyłaś się w programie?

Oprócz wiedzy typowo technicznej z zakresu obsługi i możliwości platformy, programowania oraz stosowania dobrych praktyk, szkolenie przygotowało mnie do pracy w zespole projektowym, jak również wspierało rozwój kompetencji miękkich, takich jak umiejętność przeprowadzania rozmowy z klientem czy właściwej prezentacji stworzonego rozwiązania.

Program dostarcza solidnej dawki teoretycznej i praktycznej wiedzy z różnych obszarów, które mają pomóc szkolącym we wdrożeniu się w pracę w komercyjnym projekcie.

Jak wyglądały poszczególne etapy programu? 

Główna ścieżka programu podzielona jest na trzy etapy. Na każdym z nich poznajemy inny framework i obszar platformy, finalnie tworząc produkt – aplikację bądź stronę internetową – dostosowany pod wymagającego klienta biznesowego. W trakcie trwania programu każdy uczestnik szlifuje również sprawną komunikację w języku angielskim, poprzez uczestnictwo w dodatkowych spotkaniach z innymi pracownikami czy w trakcie spotkań ze swoim trenerem. Z racji tego, że większość projektów w tej technologii stanowią projekty zagraniczne, znajomość języka na komunikatywnym poziomie jest kluczowa. 

Dlaczego zdecydowałaś się na związanie swojej kariery z technologią Salesforce?

Myślę, że istotnym czynnikiem dla mnie była oferowana różnorodność pracy – pracując w tej technologii, jesteśmy jednocześnie backendowcem, frontendowcem, ale też administratorem, doradcą i konsultantem. To połączenie programowania i bezpośredniego kontaktu z klientem czy współpracownikami z całego świata było dla mnie atrakcyjnymi czynnikami.

Ponadto bardzo ważne były dla mnie perspektywy rozwoju zawodowego – ścieżki kariery w Salesforce są bardzo zróżnicowane, a zdobycie konkretnej wiedzy można przypieczętować zdobyciem certyfikatu, co również jest istotnym motywatorem.

Komu poleciłabyś Force Academy?

Przede wszystkim osobom, które chcą postawić swoje pierwsze kroki w branży IT. Program skutecznie przygotowuje do startu kariery w tym obszarze, pokazując różne obszary pracy programisty. Program poleciłabym także osobom komunikatywnym, zdeterminowanym i z pasją do nauki, gotowym na czas wytężonej pracy w trakcie szkolenia, dzięki której w krótkim czasie jesteśmy gotowi do samodzielnej pracy jako Salesforce Developer.