Kariera

Rekrutacja

Kulisy pracy w IT: wywiad z Agnieszką Kubą

Na zdjęciu Agnieszka Kuba. IT Recruitment Specialist

Salesforce to już od lat niekwestionowany lider dostarczający systemy CRM oparte o technologię chmurową. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych związaniem swojej zawodowej ścieżki z tym obszarem. O tym, jak rozpocząć tę drogę, jak wygląda proces rekrutacji do działu Salesforce w Britenet oraz w jakich projektach biorą udział jego specjaliści, opowiada Agnieszka Kuba – IT Recruitment Specialist.

Jak przebiega proces rekrutacyjny na stanowisko Salesforce Developera?

Pierwszy kontakt z Kandydatem/tką rozpoczyna się od poznania wzajemnych oczekiwań odnośnie przyszłej współpracy. Kolejnym etapem jest weryfikacja kompetencji technicznych (może ona odbyć się poprzez naszą autorską aplikację lub od razu rozmowę z naszym rekruterem technicznym).  Następnie rozpoczynamy rozmowę o możliwości nawiązania współpracy – proponowanej roli, warunkach. Czasem okazuje się, że nieco inne stanowisko będzie bardziej odpowiednie dla Kandydata/tki. Jest to dobry moment na poznanie perspektywy rozwoju zawodowego w naszej firmie w oparciu o indywidualne predyspozycje pokazane przez Kandydatów w procesie.

Jakie wykształcenie/kierunki studiów są pomocne w pracy Salesforce Developera?

Nie będzie to zaskoczeniem, że wykształcenie informatycznie jest niepodważalnie pomocne w pracy developera. Wśród naszych rekrutacji prowadzimy również procesy na stanowiska Step One w Force Academy oraz Intern w programie Campus – te role wymagają od kandydatów wiedzy, którą mogli nabyć również podczas samodzielnej nauki.

Jakie kompetencje kandydata są brane pod uwagę?

W roli developerskiej sprawdzą się osoby, dla których programowanie jest pasją. Wiedza techniczna jest podstawą do samodzielnej pracy, jak również otwiera drzwi osobom, które chciałyby poznać Salesforce i przystępują do naszych programów przygotowujących ich do tego. Znajomość języka obiektowego, technologii webowych, zagadnień bazodanowych oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego to klucz do sukcesu. W zależności od poziomu powyższych umiejętności możemy zaproponować odpowiedni poziom stanowiska.

Chcemy, żeby do naszego zespołu Salesforce dołączały osoby, które odnajdą się w pracy w grupie, są komunikatywne i zmotywowane do rozwoju zawodowego. Mile widziane jest poczucie humoru i umiejętność odnalezienia się w swobodnej atmosferze pracy!

Co z kandydatami, którzy chcą się przekwalifikować lub tymi, dla których byłaby to pierwsza praca na tym stanowisku – czy brak doświadczenia dyskwalifikuje?

Nasze programy Campus i Force Academy są dedykowane osobom, które chcą nabyć pierwsze doświadczenie zawodowe z platformą Salesforce. Czy jesteś osobą przekwalifikowującą się, czy masz na swoim koncie pierwsze samodzielne kroki w roli programisty – liczy się to, co już potrafisz i co zrobisz z tą wiedzą dalej.

W jakich inicjatywach/aktywnościach warto brać udział, aby zdobyć cenne dla tego stanowiska doświadczenie? Czy są certyfikaty, w które warto zainwestować?

Przygotowując się do roli developera, warto zdobywać wiedzę techniczną w każdy odpowiadający danej osobie sposób. Samodzielność oraz motywacja do jej poszerzania mogą przejawiać się na przykład w czytaniu publikacji dotyczących tego obszaru, oglądaniu materiałów branżowych, udziale w prelekcjach, webinarach. Chcąc poznać Salesforce warto zapoznać się z platformą do nauki Trailhead. Umożliwia ona poprzez e-learning postawienie pierwszych kroków i wykonanie pierwszych zadań.

Certyfikacja jest naturalnym potwierdzeniem nabytych kompetencji, w naszej firmie wspieramy naszych pracowników w pozyskiwaniu ich.

W jakich projektach biorą udział Salesforce Developerzy zatrudnieni w Britenet?

W naszej firmie od 10 lat zajmujemy się implementacjami rozwiązań na platformie Salesforce. Nasze doświadczenie obejmuje rozwiązania w ramach produktu Sales Cloud, Community Cloud, Service Cloud, Marketing Cloud, Pardot, CPQ i Field Service Lightning. Realizujemy projekty dla międzynarodowych klientów m.in. z branży edukacyjnej, bankowej oraz ubezpieczeniowej.