Kariera

Kulisy pracy w IT: wywiad z Krystyną Biernat

Zdjęcie Krystyny Biernat

Jak wygląda rekrutacja na stanowisko Frontend Developera? Które kierunki studiów są przydatne w jego pracy i jakie kompetencje są brane pod uwagę w trakcie rozmów kwalifikacyjnych? Na to i wiele innych pytań odpowiedziała Krystyna Biernat – Recruitment Team Leader w Britenet.

Jak przebiega proces rekrutacyjny na stanowisko Frontend Developera?

Proces rekrutacyjny na stanowiska Frontend Developera przebiega identycznie, jak w przypadku rekrutacji do innych działów. Składa się on z następujących etapów:

  1. Rozmowa z działem HR
    Pierwszy etap to moment zapoznania obu stron. Udzielamy informacji dotyczących firmy Britenet – kim jesteśmy i co robimy, ale także chcemy poznać kandydata. Pytamy o doświadczenie w poszczególnych technologiach oraz narzędziach. Interesują nas również motywacje (zarówno do pracy, jak i do zmiany obecnego miejsca zatrudnienia) oraz oczekiwania względem projektu i pracodawcy. Weryfikowane są także kompetencje behawioralne, komunikacyjne oraz osobowościowe. Ze względu na szerokie portfolio różnorodnych projektów, sprawdzana jest także znajomość języka angielskiego.
  2. Rozmowa techniczna
    Podczas kolejnego kroku weryfikowane są umiejętności „twarde”, czyli ściśle związane z technicznym doświadczeniem kandydata. Nasi specjaliści weryfikują znajomość narzędzi i frameworków w oparciu o profil poszukiwanej osoby, ale również pod kątem wszechstronności i dopasowania do prowadzonych przez nas projektów.
  3. Rozmowa z Klientem
    Ostatnim krokiem w procesie rekrutacji jest rozmowa z klientem, dla którego będą realizowane zadania w projekcie. Sprawdzane jest tutaj dopasowanie do zespołu pod względem technicznym i osobowościowym. Etap ten jest doskonałym momentem na zadanie dodatkowych pytań dotyczących projektu, organizacji i innych.

Po wymienionych wyżej etapach i akceptacji ze strony klienta składamy propozycję współpracy w oparciu o warunki ustalone podczas wcześniejszych rozmów.

Zdarzają się również sytuacje, gdy decydujemy się zatrudnić daną osobę jeszcze przed rozmową u klienta. Ma to miejsce, gdy widzimy w danej osobie potencjał, otwartość na rozwój, dopasowanie do naszej kultury, możliwość wniesienia wartości do Britenet. Ma to miejsce po rozmowach ze specjalistką HR oraz osobą techniczną.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo kandydatów w obecnej sytuacji pandemicznej wszelkie kroki związane z procesem rekrutacji odbywają się w formie zdalnej przez tele– lub wideokonferencję. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy i powitanie nowego pracownika w britenetowej rodzinie!

Jakie wykształcenie/kierunki studiów są pomocne w pracy Frontend Developera?

Studia na kierunku informatycznym stanowią najlepszą podstawę do objęcia stanowiska Frontend Developera. W najbardziej wszechstronny sposób przygotują kandydata do tej roli i dostarczą mu niezbędnej wiedzy. Studia podyplomowe również mogą być pomocne, nawet dla osób bez kierunkowego wykształcenia, gdyż usystematyzują i uporządkują techniczną wiedzę.

Osoby bez tytułu inżyniera lub magistra w zawodzie informatycznym, również mogą spróbować swoich sił i tworzyć warstwę frontendową. W naszej firmie zatrudnieni są m.in. filolodzy oraz socjolodzy, którzy odnoszą bardzo duże sukcesy w Dziale Frontend.

Jakie kompetencje kandydata są brane pod uwagę?

Zespół rekrutacyjny zwraca uwagę zarówno na kompetencje oraz wiedzę techniczną, jak i na umiejętności behawioralne, m.in. komunikatywność, radzenie sobie w trudnych sytuacjach czy asertywność.

Projekty wymagają znajomości różnorodnych technologii, ale niezaprzeczalną podstawą jest doświadczenie w:
– JavaScript/TypeScript
– CSS
– HTML
– frameworki: Angular/React/Vue
– GIT.
Przydatna jest także znajomość Bootstrap oraz Node.

Co z kandydatami, którzy chcą się przekwalifikować lub tymi, dla których byłaby to pierwsza praca na tym stanowisku – czy brak doświadczenia dyskwalifikuje?

Brak kierunkowego wykształcenia, czy doświadczenia jako Frontend Developer nie dyskwalifikuje. Nie stanowi to najmniejszej przeszkody, czego dowodzą przykłady skutecznych przebranżowień wśród naszych pracowników, które opisujemy na naszym blogu w ramach cyklu „Moja kariera w IT”.

Największym kluczem do sukcesu są silna motywacja, pasja oraz chęć do rozwoju i nauki.
Warto mieć swoje portfolio projektowe, np. na platformie GitHub. Duża aktywność oraz liczba zrealizowanych projektów na pewno zwiększą atrakcyjność naszej kandydatury.

Aby wejść w świat IT związany z frontendem, można wziąć udział w licznych bootcampach, czy zapisać się na studia. Są także interaktywne kursy programowania online. Pomocne może być także wspólne pisanie aplikacji z osobami podzielającymi tę samą pasję. Przebywając w takim środowisku, można zyskać wiele praktycznej wiedzy.
Warto zaznaczyć, że stanowisko Frontend Developera związane jest z nieustającym poszukiwaniem nowych rozwiązań oraz ciągłą nauką.

W jakich inicjatywach/aktywnościach warto brać udział, aby zdobyć cenne dla tego stanowiska doświadczenie? Czy są certyfikaty, w które warto zainwestować?

Aby poszerzać i zdobywać wartościowe doświadczenie, warto śledzić trendy, a także interesować się tym, co dzieje się na rynku krajowym oraz zagranicznym.
Developerzy często biorą udział w konferencjach, meetupach oraz warsztatach, na których mogą poznać technologiczne ciekawostki, nowości oraz inne podejścia. Wśród takich wydarzeń największym zainteresowaniem cieszą się:
– meet.js
– ngPoland / jsPoland
– Programistok
– ConFrontJs

Warto także śledzić firmy z branży IT, które organizują eventy, a także obserwować blogi poświęcone tematyce nowych technologii. Przydatne są również różnego rodzaju tutoriale udostępniane w Internecie, dzięki którym można poznać m.in. różne języki programowania lub nauczyć się obsługi konkretnych narzędzi.

Istnieje możliwość zdobycia certyfikatu, który jest związany z otoczeniem pracy programisty Frontend, a mianowicie:
– praca w chmurze
– praca z Dockerem (lub podobne)
– prywatność aplikacji webowych oraz bezpieczeństwo.

Warto wybrać te certyfikacje, które pomogą nam osiągnąć zamierzony cel oraz poświadczą o konkretnych umiejętnościach przydatnych w pracy na stanowisku Frontend Developera.

W jakich projektach biorą udział Frontend Developerzy zatrudnieni w Britenet?

Britenet oferuje wiele projektów dla Frontend Developerów. Warto zaznaczyć, że zależy nam na długotrwałej współpracy z konsultantami, dlatego też nasi pracownicy mają możliwość pracy w różnorodnych projektach dla wielu branż. W momencie zakończenia danego projektu angażujemy naszych pracowników w kolejne, zdarza się, że w innej branży. Współpracujemy z uznanymi na rynku firmami oraz organizacjami, szczególnie w sektorach:
– publicznym
– bankowym
– loteryjnym
– produkcyjnym
– logistycznym
– energetycznym
– e-commerce

Dzięki temu nasi konsultanci mają możliwość wszechstronnego rozwoju poprzez udział w projektach i współpracę z osobami z różnym poziomem umiejętności oraz doświadczenia.