Kariera

Kulisy pracy w IT: wywiad z Martą Święs

Zdjęcie Marty Święs

Testerzy stanowią silną grupę pracowników w naszej firmie. Ich zadanie polega nie tylko na wyszukiwaniu błędów w funkcjonalnościach oprogramowań, ale przede wszystkim na odpowiedniej komunikacji z resztą zespołu. Jest to więc rola wymagająca połączenia spostrzegawczości z umiejętnościami interpersonalnymi. O tym, jak wygląda proces rekrutacji na stanowisko Testera w Britenet, jakie kompetencje są mile widziane u kandydatów oraz gdzie zdobyć cenne doświadczenie, opowiedziała nasza HR Delivery Manager – Marta Święs.

Jak przebiega proces rekrutacyjny na stanowisko Testera?

Proces rekrutacyjny składa się z trzech etapów: 

  1. Rozmowa z działem HR – sprawdzane są umiejętności poznawcze i socjalne kandydata, jego przygotowanie do pracy na danym stanowisku oraz doświadczenie zawodowe.
  2. Rozmowa techniczna – weryfikowane są kompetencje techniczne, niezbędne do objęcia stanowiska Testera.
  3. Rozmowa z Klientem – ocena umiejętności miękkich oraz technicznych pod kątem pracy w konkretnym projekcie. Jest to moment, w którym kandydat może zadać dodatkowe pytania dotyczące projektu, zespołu lub organizacji.

Możliwa jest również sytuacja, w której podejmujemy współpracę z kandydatem wyłącznie po rekomendacji działu HR oraz pozytywnej weryfikacji technicznej. W takiej sytuacji kandydat nie uczestniczy już w rozmowie rekrutacyjnej z Klientem.

Aktualnie cały proces przybrał formę zdalną, co oznacza rozmowy telefoniczne lub wideokonferencje z kandydatami, a później również z Klientami.

Kandydaci na stanowiska testerskie w naszej firmie są wyszukiwani i rekrutowani za pomocą portali internetowych, takich jak LinkedIn, NoFluffJobs czy Pracuj.pl oraz przez grupy na Facebooku, których użytkownicy są zainteresowani pracą w tej roli. Cenne kandydatury pochodzą również z rekomendacji naszych współpracowników w ramach programu poleceń. 

Jakie wykształcenie/kierunki studiów są pomocne w pracy Testera?

To kierunki informatyczne najlepiej przygotowują swoich absolwentów pod kątem technicznym do pracy w roli Testera, jednakże brak wykształcenia technicznego nie zamyka możliwości rozwoju w tym kierunku. Owszem, obniża próg wejścia, ale będąc absolwentem psychologii również można zostać bardzo dobrym testerem. Często doświadczenie ze studiów humanistycznych pomaga na tym stanowisku, gdyż jest ono w dużej mierze skupione na pracy z ludźmi. Nierzadko polega na zadawaniu wielu pytań innym członkom zespołu. Umiejętność szybkiego zdobywania wiedzy od innych może się okazać kluczowa, by zrealizować zadania testowe w projekcie.

Jakie kompetencje kandydata są brane pod uwagę?

Każdy projekt może wymagać innych kompetencji od, wydawać by się mogło, tej samej roli Testera. Pozostałe kompetencje zależą od kontekstu danego projektu, z których każdy jest inny. Aby testowanie wniosło jak najwięcej wartości, tester musi być gotowy na ciągłą naukę. Inne rodzaj defektów będą mieć aplikacje działające w chmurze, a inne wystąpią w wersji mobilnej. Potrzebne kompetencje techniczne zmieniają się wraz z rozwojem kolejnych technologii.

Myślę, że warto przytoczyć tutaj przykład stanowiska Testera realizującego zadania w projektach, które prowadzimy z firmą MasterCard. Kandydat powinien posiadać wiedzę i doświadczenie w obszarach: 

- bazy danych
- system operacyjny Linux 
- Web serwisy 
- testowanie GUI 
- Batch
- plan testów i testowanie 
- język angielski (poziom zaawansowany).

Dodatkowym atutem w tym projekcie jest również znajomość branży kart płatniczych oraz posiadanie ugruntowanej wiedzy z zakresu automatyzacji. 

Co z kandydatami, którzy chcą się przekwalifikować lub tymi, dla których byłaby to pierwsza praca na tym stanowisku – czy brak doświadczenia dyskwalifikuje?

Zdecydowanie nie! Jak pokazuje wiele przykładów, chociażby wśród pracowników naszej firmy, przeszkody nie istnieją. Potrzebny jest natomiast zapał i duże zasoby motywacji. Niestety nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na pytanie: „Jak zacząć?”. Na pewno pomocne są tutaj warsztaty oraz kursy, które w znaczący sposób mogą wesprzeć początkującego Testera. Warto również skorzystać z szerokiego wyboru dostępnych webinarów czy literatury, jak na przykład „Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia” autorstwa Radosława Smilgina.

Niejednokrotnie prowadziłam rekrutacje, w ramach których kandydaci nie posiadali wykształcenia wyższego, a podczas weryfikacji technicznej wykazywali się bardzo rozległą wiedzą z zakresu testowania. Wyjątkowo zapadł mi w pamięć kandydat, który był absolwentem pielęgniarstwa – to pokazuje, że każdy, bez względu na wykształcenie, może spróbować swoich sił na stanowisku Testera.

W jakich inicjatywach/aktywnościach warto brać udział, aby zdobyć cenne dla tego stanowiska doświadczenie? Czy są certyfikaty, w które warto zainwestować?

Warto aktywnie uczestniczyć w spotkaniach skierowanych do QA i Testerów. W Polsce działa kilkanaście lokalnych grup zrzeszających Testerów. Również uczestnictwo w meetupach jest świetną okazją do poznania innych osób podzielających nasze zainteresowania, a także rozmowy z doświadczonymi Testerami, którzy są prelegentami na takich wydarzeniach.

Poniżej przykłady takich eventów:

WarszawaQA
LubQA – Lublin Software Quality Assurance and Testing Group
BiałQA

Doświadczenie w tym obszarze można zdobywać również za pomocą projektów typu open source, które pozwalają na próbne wykonywanie testów. Istnieją również platformy crowd testingowe umożliwiające zarabianie na zgłaszaniu błędów.

Jednym z najważniejszych certyfikatów, często wskazującym na mocne podstawy kandydata w dziedzinie testingu, jest ISTQB.

W jakich projektach biorą udział Testerzy zatrudnieni w Britenet?

W większości naszych zespołów projektowych Testerzy pełnią bardzo ważną funkcję. Specjaliści tego obszaru, mają możliwość uczestnictwa zarówno w projektach dla sektora publicznego – m.in. dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (System Poboru Opłat) oraz Centrum E-Zdrowia (E-Krew), jak i prywatnego – Mastercard czy IGT.

Jak pokazują powyższe przykłady, realizujemy projekty dla wielu branż, m.in. kart płatniczych, gier loteryjnych, ubezpieczeniowej, bankowej czy dla sektora publicznego. Warto pamiętać, że nasze współprace nie opierają się wyłącznie na jednym projekcie, a to daje możliwość przejścia na inny, w momencie zakończenia dotychczasowego. Dzięki takiej różnorodności projektów i branż, Testerzy w naszej firmie mogą w znaczący sposób podnosić swoje kwalifikacje, przy okazji sprawdzając swoje preferencje.