Kulisy pracy w IT: wywiad z Moniką Bujnowską

.NET to stale rozwijająca się technologia, na którą nie słabnie branżowe zapotrzebowanie, a to z kolei wiąże się z jej popularnością wśród programistów. O tym, jak przebiega proces rekrutacyjny .NET developerów, na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz jakie kompetencje są mile widziane, opowiedziała Monika Bujnowska – Recruitment Team Leader w Britenet.
Jak przebiega proces rekrutacyjny na stanowisko .NET Developera?
Aktualnie wszystkie etapy rozmów odbywają się w formie zdalnej poprzez rozmowy telefoniczne lub wideokonferencje. Obecna sytuacja na świecie wywołana przez pandemię wymusiła na nas sporo zmian, ale mimo tego nie zwolniliśmy tempa.
Tak jak w przypadku wszystkich procesów rekrutacyjnych w obszarach związanych z programowaniem, rekrutacja na stanowisko .NET Developer składa się z 3 etapów:
1. Rozmowa z działem HR
Pierwszy krok to rozmowa ze Specjalistką z działu HR i jest to czas na poznanie kandydata. Podczas jej trwania poruszamy kwestie doświadczenia zawodowego, weryfikujemy umiejętności kandydata pod kątem wymagań klienta, dopytujemy o znajomość poszczególnych narzędzi, sprawdzamy poziom języka angielskiego, badamy zaangażowanie oraz motywację. Naszym zadaniem jest zweryfikowanie czy dana osoba będzie pasować do profilu pracownika, jakiego szuka klient. Na tym etapie opowiadamy również o naszej firmie, przedstawiamy, co możemy zaoferować jako organizacja, poruszamy temat możliwości i benefitów, jakie daje Britenet.
2. Rozmowa techniczna
Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie umiejętności technicznych kandydata. To zadanie realizowane jest przez naszych wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, którzy na podstawie wymagań otrzymanych od klienta sprawdzają poziom wiedzy danej osoby.
3. Rozmowa z klientem
Taka rozmowa jest ostatnim etapem w naszym procesie rekrutacyjnym, jednak aby mogła się ona odbyć, najpierw musimy odpowiednio przygotować CV danego kandydata. Rekruter, który nadzoruje cały proces, dba o dostarczenie takiego dokumentu osobom wewnątrz organizacji, które odpowiedzialne są za projekt dla konkretnego klienta. Następnie umawiana jest rozmowa kandydata z klientem. Podczas jej trwania sprawdzana jest przede wszystkim wiedza techniczna oraz to czy dana osoba pasuje osobowościowo do zespołu.
Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów kandydatowi składana jest oferta współpracy. Gdy obie strony są zainteresowane, rozpoczynamy procedurę onboardingu, a następnie podpisujemy umowę.
Jakie wykształcenie/kierunki studiów są pomocne w pracy .NET Developera?
Najlepszym miejscem na zdobycie wiedzy umożliwiającej późniejszy start na stanowisku .NET Developera są studia na kierunku informatycznym. Poziom, jaki reprezentują w tej chwili uczelnie, jest naprawdę wysoki i w bardzo dobry sposób przygotowuje do pracy w obszarze nowych technologii.
Studia inżynierskie I stopnia trwają 3,5 roku i już na nich można zakończyć edukację, jednak najczęściej kandydaci wybierają dalszą naukę i dokształcają się w ramach studiów magisterskich, które trwają kolejne 2 lata.
Jakie kompetencje kandydata są brane pod uwagę?
Tak jak wspomniałam, omawiając etapy rekrutacyjne, oprócz kompetencji technicznych, które są dla nas kluczowe, ważnym aspektem są również umiejętności miękkie. W związku z tym, że nasi Developerzy najczęściej pracują w kilkuosobowych zespołach, przede wszystkim zależy nam, aby osoba, która dołączy do naszego zespołu, była komunikatywna, umiała pracować pod presją czasu oraz wykazywała się zaangażowaniem.
Wchodząc w obszar techniczny, .NET Developer musi posiadać wiedzę z obszarów takich jak:
– programowanie obiektowe w języku C#/.NET
– znajomość SQL, T-SQL
– doświadczenie w pracy z ASP.NET MVC
– praktyczna wiedza w tworzeniu serwisów REST.
W związku z dużym zapotrzebowaniem ze strony klientów mile widziane jest również doświadczenie i znajomość frameworku Angular oraz praca w środowisku kontenerowym.
Co z kandydatami, którzy chcą się przekwalifikować lub tymi, dla których byłaby to pierwsza praca na tym stanowisku – czy brak doświadczenia dyskwalifikuje?
Jesteśmy nowoczesną organizacją nastawioną na rozwój, w związku z czym osoby bez doświadczenia, bądź chcące się przekwalifikować również mogą ubiegać się o pracę w naszej firmie.
Nasz zespół .NET składa się z ponad 50 osób, z czego około 10% to juniorzy, ponad 50% to osoby z doświadczeniem między 3-5 lat, natomiast pozostała część to seniorzy i eksperci. Te liczby świadczą o tym, że mamy doświadczonych Developerów, a co za tym idzie, możliwości przygotowania do pracy kandydatów, którzy chcą wejść w świat Microsoft.
Najważniejsze jest jednak to, aby osoba aplikująca do pracy w Britenet, wykazywała się dużą determinacją, umiała logicznie myśleć oraz była nastawiona na rozwój. Jeżeli ktoś ma potencjał, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dać takiej osobie możliwość spróbowania swoich sił w projekcie technologicznym – nie zamykamy się na nikogo.
Co mogę zasugerować, aby ułatwić start w tym obszarze? Jeżeli ktoś nie ma czasu bądź możliwości pójścia na studia, zachęcam do wzięcia udziału w szkoleniach. Aktualnie Internet daje mnóstwo możliwości i znajdziemy tam liczne kursy, które ułatwią start i poszerzą wiedzę.
W jakich inicjatywach/aktywnościach warto brać udział, aby zdobyć cenne dla tego stanowiska doświadczenie? Czy są certyfikaty, w które warto zainwestować?
Aby być dobrym Developerem, należy przede wszystkim podążać za wszystkim nowymi trendami na rynku IT, a ten jak wiadomo, rozwija się bardzo dynamicznie.
W chwili obecnej mamy bardzo duży dostęp do:
– podcastów
– grup na Facebooku
– meetupów
– konferencji.
Warto śledzić te najbardziej popularne, ponieważ są to miejsca, w których programiści wymieniają się wiedzą, pomagają rozwiązywać problemy oraz mówią o nowinkach.
Inwestowanie w siebie i swoją wiedzę zawsze przynosi profity, dlatego przyszły pracodawca doceni również posiadanie certyfikatów. W obszarze, o którym dzisiaj mówię, Microsoft daje różne możliwości ścieżek certyfikacyjnych. Dużym uznaniem i popularnością cieszy się ścieżka chmury Azure i certyfikaty takie jak: AZ-900, AZ-204 oraz AZ-400.
Przy okazji wspomnę, że od wielu lat jesteśmy złotym partnerem Microsoft. Dzięki tej współpracy możemy liczyć na ciekawe szkolenia czy certyfikacje, z których nasi pracownicy chętnie korzystają.
W jakich projektach biorą udział .NET Developerzy zatrudnieni w Britenet?
Nasz firma jest nowoczesnym software housem, który realizuje projekty dla wielu sektorów. Nasi specjaliści mają możliwość pracy dla takich branż jak: e-commerce, bankowa, ubezpieczeniowa, loteryjna czy publiczna. Nasi Developerzy wspierają klientów w każdym z poniższych obszarów:
– projektowanie
– implementacja
– wsparcie techniczne
– utrzymanie
– audyty
– normalizacje
– konsultacje
– szkolenia.
Szeroki wachlarz naszych możliwości pozwala na realizowanie projektów nie tylko dla polskich klientów – część naszych programistów pracuje w projektach dla firm z Niemiec, Włoch czy USA.