Kariera

Trendy technologiczne w 2022 roku

Na grafice znajdują się duża liczba 2022 oraz pracujący wokół niej ludzie

Znamy już trendy na rynku pracy IT w 2022 roku, pora więc przyjrzeć się tym dotyczącym technologii. Jakie języki programowania będą najbardziej popularne? Specjaliści których obszarów będą pilnie poszukiwani? Czy metaverse przejmie władzę nad wirtualnym światem? Tego dowiecie się z poniższego zestawienia najważniejszych trendów technologicznych w 2022 roku. Zapraszamy!

Tych specjalistów będzie poszukiwać branża IT w 2022

O trendach na rynku pracy IT w 2022 roku szerzej opowiedzieliśmy już w osobnym artykule. Tam Magdalena Münch — HR & Development Specialist w Britenet, podzieliła się z nami informacjami o najbardziej perspektywicznych stanowiskach, hybrydowym systemie pracy czy najpopularniejszych benefitach pozapłacowych. Wiemy więc, że do najliczniejszej grupy programistów zaliczają się ci posługujący się na co dzień językiem JavaScript, ale notowany jest również wzrost zapotrzebowania na specjalistów w obszarze języka Python. Platforma Salesforce coraz mocniej zaznacza swoją pozycję w świecie nowych technologii, dlatego warto związać swoje zawodowe ścieżki właśnie z nią. IT to jednak nie tylko programiści, ale również testerzy, analitycy czy project managerowie — dla tych specjalistów zdecydowanie nie zabraknie miejsc pracy w naszej branży, co ma swoje odzwierciedlenie w licznych ofertach publikowanych na portalach rekrutacyjnych.

Lista technologii na 2022

Z roku na rok do puli dynamicznie rozwijających się technologii dołączają kolejne — nie oznacza to jednak, że te znane i lubiane (jak, chociażby język programowania Java) tracą na znaczeniu, wręcz przeciwnie! Branża IT to rynek pracy nadal nienasycony w specjalistów licznych obszarów, jednak z raportów oraz obserwacji wynika, że wśród nich są takie, które notują szczególnie wysokie zapotrzebowanie.

Odejście od znanych od lat rozwiązań nie dzieje się szybko, choć i tu występują pewne tendencje, a niektóre dyscypliny nie są już dziś wybierane tak chętnie, jak kiedyś. Poniżej prezentujemy kilka spośród najważniejszych technologii w 2022 roku oraz tych stopniowo tracących na znaczeniu.

Języki programowania popularne w 2022

Według raportu CodingNomads najpopularniejszym językiem programowania w 2022 roku będzie Python. To również język, który cieszy się aktualnie jednym z największych zapotrzebowań wśród pracodawców, co pokazują liczne oferty pracy. Jest on często wykorzystywany w obszarze data science i machine learningu — i to te dwie dziedziny w tym roku będą cieszyły się niesłabnącą popularnością.

Wśród pozostałych — przyszłościowych i utrzymujących się w trendach języków — możemy wymienić Java, JavaScript i C++, a ich funkcjonalności są szerokie i często bardzo uniwersalne. Java swoje zastosowanie znajduje w Internecie Rzeczy, budowaniu aplikacji  czy narzędzi testujących. JavaScript umożliwia tworzenie zaawansowanych stron internetowych oraz elementów dynamicznych i interaktywnych. C++ jest natomiast językiem pozwalającym na wytwarzanie wydajnych systemów przy jednocześnie niskim zużyciu zasobów — przykłady to nowoczesne aplikacje desktopowe czy silniki gier komputerowych.

Inne chętnie wybierane przez developerów języki programowania, dzięki którym można tworzyć witryny, to HTML i CSS. Relacyjne bazy danych są natomiast najczęściej budowane za pomocą SQL.

Popularne technologie w 2022 - te technologie będą wciąż na topie

AI, IoT, RPA… Co kryje się pod tymi skrótami? Artificial Intelligence, Internet of Things i Robotic Process Automation! Warto nauczyć się rozwinięć skrótów tych technologii, bo to one będą nadal dominowały w naszej branży w 2022 roku. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w wielu sektorach — rewolucjonizuje liczne obszary, w tym medycynę, gdzie okazała się przełomowa m.in. w diagnostyce chorób nowotworowych. Jedną ze znaczących gałęzi AI jest machine learning i to właśnie uczenie maszynowe będzie stale rozwijane i wdrażane w tym roku — gruntując w ten sposób trend na przedsiębiorstwa data-driven.

IoT to z kolei Internet Rzeczy, a więc sieć połączonych ze sobą urządzeń, które stale wymieniają się ze sobą danymi w celu analizy potrzeb. W jakich obszarach znajduje swoje zastosowanie? Od systemów smart home, przez motoryzację, aż po inteligentne sprzęty używane do organizacji pracy.

RPA, czyli zrobotyzowana automatyzacja procesów to z kolei rozwiązanie wykorzystywane w biznesie, zastępujące człowieka tam, gdzie jego działania są powtarzalne — oszczędność czasu i środków to główne zalety tej technologii.

Wszystkie te dyscypliny wraz z rozwiązaniami chmurowymi to już nasza codzienność, na co w ogromnej mierze wpłynęło przeniesienie pracy z biur do domów oraz coraz częstsze tworzenie zespołów rozproszonych działających globalnie i na dużych odległościach. Wraz z tym trendem niezwykle ważne jest więc zapewnianie cyberbezpieczeństwa — ta płaszczyzna również znajduje się w ścisłej czołówce znaczących obszarów technologicznych.

Specjaliści tych kilku technologii mogą więc zacierać ręce — ciekawych ofert i rozwijających stanowisk pracy tu nie zabraknie. Osoby dopiero wkraczające na profesjonalną drogę zawodową w IT zdecydowanie powinny wziąć pod uwagę związanie się właśnie z tymi obszarami.

Co zyska na popularności?

2021 rok zakończył się hucznie — firma Facebook wypuściła długo zapowiadany metaverse, czyli innowacyjną wersję internetu wychodzącą poza płaski, jednowymiarowy format, który znamy. W założeniu ma być to wirtualny, trójwymiarowy świat zrzeszający ludzi z całego globu i sprzyjający nawiązywaniu relacji online. Użytkownicy mają tworzyć tam swoje tożsamości — animowane awatary, a to wszystko przy wykorzystaniu VR. Dziś metaverse to dla wielu wyłącznie buzzword, a recenzje pierwszej wypuszczonej w jego ramach aplikacji, czyli Horizon Worlds nie są zbyt przychylne. Nie oznacza to jednak, że ten obszar technologiczny — wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, rozwiązań 3D czy sztucznej inteligencji do tworzenia nowego wymiaru sieci — nie będzie zyskiwał na popularności. Przeciwnie — światem w wersji meta zainteresował się już kolejny gigant, czyli firma Microsoft. Przewiduje się, że do największych firm stopniowo będą dołączały kolejne, a to oznacza wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów wykorzystywanych tam technologii.

Słabnące zainteresowanie w 2022 - technologie, które stracą na popularności

Według raportu Developer Survey 2021 przygotowanego przez StackOverflow, do języków programowania cieszących się zdecydowanie najmniejszym zainteresowaniem należą COBOL, APL czy Erlang — powstały na przestrzeni lat 50. i 80., a dziś ich używanie uznaje się za wspieranie przestarzałych technologii. Zdaniem niektórych prognoz COBOL ma szansę na wielki powrót, jednak sami programiści sięgają po niego niechętnie. Wśród najbardziej nielubianych przez developerów baz danych znalazły się natomiast IBM czy Oracle. Z badania wynika również, że najniższe zarobki notują programiści posługujący się PHP oraz Dartem. Brak zainteresowania przestarzałymi językami programowania, niefunkcjonalnymi bazami danych czy nierentownymi stanowiskami pracy będzie przekładał się na coraz rzadsze ich wspieranie, a co za tym idzie — zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na specjalistów wymienionych obszarów.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że 2022 rok upłynie nam pod znakiem dominacji sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów oraz dynamicznej cyfryzacji przedsiębiorstw. Przystosowanie się do panujących trendów będzie również nadal niejako wymuszało działania związane z ochroną danych — cyberbezpieczeństwo to dziś w świecie technologii niezwykle istotny obszar. Związanie swojej kariery z Javą czy Pythonem to bardzo dobre posunięcie, a wejście w świat meta — co wiąże się z zainteresowaniem wirtualną rzeczywistością i trójwymiarową formą sieci — może okazać się doskonałym krokiem w rozwoju zawodowych ścieżek. Z zaciekawieniem będziemy więc obserwować pojawiające się w IT tendencje oraz technologiczne nowinki!