Kariera

Umiejętności miękkie, które ułatwią pracę w zespole IT

Grafika przedstawia ludzi obracających koła zębate

Jak już wspominaliśmy w naszych poprzednich artykułach – karierę w branży IT bez problemu mogą rozpocząć osoby, które nie dysponują umiejętnościami technicznymi. Nieważne jednak czy pragniemy zagłębiać się w świat nowych technologii bez znajomości kodu, czy też przyswajamy kolejne technologie, aby stać się mistrzem programowania – każdy powinien mieć w zanadrzu dobrze rozwinięte umiejętności miękkie! Wcześniej czy później czeka nas bowiem praca w zespole!

Umiejętności miękkie – czym są i jak je zdobyć?

Czym dokładnie są umiejętności miękkie – czy są przydatne w pracy i czy w ogóle powinniśmy wspominać o nich w naszym CV? Przecież są… miękkie, czyli raczej nie mogą należeć do naszych MOCNYCH stron! Nic bardziej mylnego!

Kompetencje miękkie to dość szeroki zbiór umiejętności, których nie można zmierzyć czy przedstawić w postaci dokumentacji – najczęściej związane są one z naszą osobowością, a zdobywamy je i rozwijamy w czasie całego procesu dorastania. Umiejętności te określają m.in. sposób naszego codziennego funkcjonowania i mogą przekładać się na naszą pracę! Jak się do tego przyczyniają? Od nich może zależeć m.in. skuteczność realizacji obowiązków, odnajdywanie się na stanowisku czy wykorzystywanie pełnego potencjału posiadanych umiejętności twardych.

Jest naprawdę wiele umiejętności miękkich, które możemy posiadać i rozwijać. Warto wspomnieć tu, chociażby o kreatywności, asertywności, zarządzaniu czasem, radzeniu sobie ze stresem czy presją czasu, komunikatywności lub zdolności motywowania innych. Chociaż często są przez nas niedocenione lub nawet niezauważane, mają duże znacznie zarówno podczas rekrutacji, pracy w zespole, jak i wykonywaniu „samodzielnych” zadań.

Kompetencje miękkie – dlaczego warto je rozwijać?

„Twardym trzeba być, a nie miętkim” powiedział niegdyś Cezary Pazura w pewnej kultowej komedii kryminalnej. Chociaż brzmi to, niczym idealny tekst motywacyjny oraz podstawa niejednego szkolenia coachingowego, to jednak w życiu tak naprawdę warto pamiętać o odrobinie wrażliwości oraz oczywiście… umiejętnościach miękkich. Te bowiem okazują się przydatne na niemal każdym szczeblu kariery zawodowej – również w branży IT.

Dobrze rozwinięte i umiejętnie przedstawione kompetencje miękkie będą stanowiły mocny punkt w naszym CV, a co za tym idzie, zagwarantują nam przewagę w procesie rekrutacyjnym. Co więcej, wiele z nich pozwoli nam w pełni wykorzystać nasze umiejętności twarde oraz ułatwi codzienną pracę! O wiele sprawniej przyjdzie nam wykonywanie naszych obowiązków, jeżeli radzimy sobie z presją czasu, skutecznie komunikujemy swoje pomysły, przyjmujemy krytykę, jesteśmy elastyczni oraz nastawieni na rozwój.

Chociaż możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, odpowiednio rozwinięte umiejętności miękkie przydadzą się nam na każdym kroku zawodowej przygody – od rozmowy kwalifikacyjnej, przez rozpoczęcie pracy, zmianę projektu, współpracę z zespołem do rozmowy w sprawie awansu i podwyżki. Pomogą nam również radzić sobie z wieloma trudnościami czekającymi na naszej drodze. Stanowią swego rodzaju podstawę dającą możliwość sprawnego wykorzystania zdolności specjalistycznych. W skrócie poprawiają komfort pracy oraz zwiększają naszą wartość w firmie!

Które umiejętności miękkie przydadzą się w branży IT?

Wśród najbardziej przydatnych oraz najbardziej cenionych umiejętności miękkich w branży IT z pewnością należy wymienić umiejętność pracy w zespole. Chociaż praca programisty czy testera kojarzy się z siedzeniem przed komputerem i przedzieraniem przez kod, tak naprawdę w procesie tworzenia oprogramowania uczestniczy cały zespół specjalistów. To czy produkt końcowy spełni potrzeby klienta, zależy w dużej mierze od rozwiniętej umiejętności pracy w zespole, a co za tym idzie sprawnej komunikacji, poczucia zaufania i wspólnego poszukiwania najkorzystniejszych rozwiązań.

Kolejną umiejętnością miękką ważną z perspektywy działania w zespole oraz branży IT jest umiejętność pracy pod presją – dotyczy to zarówno presji czasu, współpracy z wymagającymi klientami, jak i licznych obowiązków. Wizja zbliżających się terminów towarzyszy pracownikom niemal w każdej branży i nie inaczej wygląda to w świecie nowych technologii – niespodziewane dodatkowe zadania „na wczoraj” czy duży projekt, który trzeba dopiąć mimo niewielkiej ilości czasu, zdarzają się nawet w najlepiej zorganizowanych zespołach. Dlatego też umiejętność radzenia sobie z presją oraz zdolność wykorzystywania w pełni swoich umiejętności pomimo nadchodzących deadline’ów jest niezwykle ceniona przez pracodawców. Dodatkowo zmniejszy to szanse na odczuwanie stresu w pracy.

Naszą przygodę z branżą IT usprawnią także inne umiejętności miękkie, które warto stale rozwijać. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • umiejętność rozwiązywania problemów – praca programisty to w dużej mierze właśnie rozwiązywanie problemów, czasem naprawianie błędów potrafi zająć więcej czasu niż samo przygotowanie kodu,
  • kreatywność – nie dajcie się zwieść! Kreatywność jest przydatna nie tylko w dziale marketingu. Osoby na stanowiskach technicznych często muszą wykazywać się kreatywnością, m.in. przy rozwiązywaniu problemów, czy poszukiwaniu nowych rozwiązań oraz pomysłów,
  • elastyczność – umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków i potrzeb klienta będzie szczególnie przydatne w branży IT, ta bowiem zmienia się równie często, jak wizja klienta.
  • samomotywacja – chociaż firmy IT prześcigają się w oferowanych benefitach i atrakcyjnych warunkach pracy, warto posiadać silną motywację wewnętrzną, która skutecznie pomoże nam przebrnąć przez ewentualne kryzysy,
  • zarządzanie sobą w czasie – liczne mniejsze zadania w połączeniu ze zbliżającymi się terminami potrafią stworzyć mieszankę wybuchową. Jeżeli nie chcemy zostać przytłoczeni i nie robić wszystkiego w biegu na ostatnią chwilę powinniśmy dobrze zarządzać swoim czasem oraz zadaniami. Dzięki temu ominie nas część kryzysowych sytuacji.

Podsumowanie

Wiele z wymienionych powyżej umiejętności wydaje się całkiem oczywistym elementem naszej osobowości. Korzystamy z nich bowiem na co dzień. Często jednak zupełnie o nich zapominamy – nie uwzględniamy ich w CV i żyjemy w przekonaniu, że nie musimy nad nimi pracować! To duży błąd! Kompetencje miękkie są na tyle przydatne, że powinniśmy stale dbać o ich rozwój – między innymi przez praktykę, interakcje oraz analizowanie własnych zachowań w kontaktach z innymi. Planując rozpoczęcie kariery w branży IT, warto podszlifować nie tylko znajomość języków programowania, ale także swoje umiejętności miękkie – te bowiem dadzą nam przewagę w procesie rekrutacyjnym i będą dużym ułatwieniem w dowolnym zawodzie, który wybierzemy.