Outsourcing

Nearshoring

Zmiany i trendy w outsourcingu IT w 2021 roku

Na grafice mężczyzna z laptopem

Rok 2020 był burzliwym okresem, który wymusił na wielu firmach i sektorach zmiany strategii oraz sposobów działania. Konieczność zaadaptowania się do nowych warunków dotyczyła także branży IT oraz praktyk związanych z outsourcingiem. Modyfikacja stylu pracy, pojawiające się trendy oraz nowe zagrożenia nie mogą pozostać przez nas niezauważone. Jeżeli chcemy rozpocząć współpracę z firmą zewnętrzną lub kontynuować obecną powinniśmy trzymać rękę na pulsie i sprawdzić jak wygląda outsourcing IT w 2021 roku.

Outsourcing IT – jak wygląda w 2021 roku?

W branży IT na co dzień wiele się dzieje, ale ostatni rok okazał się motorem napędowym dla jeszcze większej ilości przekształceń. Jakie strategie i trendy dominują na rynku w 2021 i co powinniśmy wziąć pod uwagę, myśląc o współpracy outsourcingowej? Między innymi zwiększyło się zapotrzebowanie na ciągłość współpracy oraz budowanie długotrwałego partnerstwa, szczególną uwagę przykłada się również do kwestii cyberbezpieczeństwa. Na rynku coraz bardziej ceniona jest elastyczność oraz nastawienie na pracę zdalną, natomiast w relacjach międzynarodowych offshoring ustępuje miejsca efektywniejszemu nearshoringowi. To jednak oczywiście nadal nie wszystko.

Outsourcing to rozwiązanie, które bardziej się opłaca

Coraz więcej firm decyduje się na rozpoczęcie współpracy z partnerem outsourcingowym ze względu na znacznie niższe koszty. Posiadanie własnego zespołu programistów niesie ze sobą wiele korzyści, jak chociażby poczucie niezależności, większy wpływ na kształt produktu końcowego, łatwiejszą komunikację oraz prestiż na rynku. To jednak outsourcing IT cieszy się coraz większą popularnością. Wybierając odpowiedniego partnera do współpracy, otrzymujemy doświadczonych specjalistów, najlepsze możliwe rozwiązania oraz czas i środki do realizowania innych celów firmy. Co więcej, przy odpowiednio sformułowanej umowie, zyskujemy pełną kontrolę nad wydatkami. 

Ciągłość projetów i współpraca oparta na długotrwałym partnerstwie

Partnerstwo to słowo, które zyskuje coraz większe znaczenie we współpracy outsourcingowej. Dostawcy IT odchodzą od roli podwykonawcy w projekcie i dążą do zostania równorzędnym partnerem oferującym nie tylko specjalistów, ale także poczucie bezpieczeństwa, otwartość oraz wysoki poziom zaangażowania. Firmy dotknięte wieloma negatywnymi skutkami ogólnoświatowego lockdownu poszukują teraz dostawców IT, którzy będą mogli zagwarantować im ciągłość współpracy nawet w przypadku zewnętrznych komplikacji. Chęć utrzymywania długotrwałego partnerstwa wynika także z potrzeby stałego dostosowywania się do rozwoju technologicznego. Ktoś, kto nie będzie w stanie utrzymać tempa, zostanie w tyle. Dlatego też utrzymanie długotrwałej współpracy z eksperami IT to gwarancja pozostania w grze.

Elastyczność i otwartość na potrzeby klienta

Elastyczność jest jednym z istotnych aspektów leżących u podstaw nawiązywania udanej współpracy outsourcingowej. Nie chodzi tu już jednak tylko o otwartość na klienta oraz szybkość działania w przypadku napotkania utrudnień w samym projekcie. Tak jak w przypadku samej współpracy, znaczenie ma elastyczność długoterminowa. Ostatnie wydarzenia związane z ogólnoświatową pandemią udowodniły, że w przeciągu zaledwie kilku tygodni świat może zostać niemal całkiem wyłączony. Doświadczenie to sprawiło, że firmy zaczynają dostrzegać konieczność przygotowania się na najczarniejsze scenariusze i doceniają partnerów, którzy szybko dostosują się do każdej, nawet najbardziej niespodziewanej sytuacji.

Wzrost popularności rozwiązań chmurowych

Wartość rynku usług chmurowych wzrasta już od lat. Cloud computing oferuje firmom przede wszystkim łatwy i szybki dostęp do wspólnych zasobów IT, a co za tym idzie, gwarantuje znaczny wzrost bezpieczeństwa, wydajności, wygody pracy oraz jakości analizowania danych. Na zwiększenie popularności rozwiązań chmurowych w dużej mierze wpłynęła konieczność przejścia firm na zdalny tryb pracy. Przystosowanie się do nowych warunków sprawiło, że przedsiębiorstwa musiały sięgać po rozwiązania i technologie, których wcześniej nie brały pod uwagę. Dzięki temu mogły przekonać się w praktyce jak wiele korzyści oraz ułatwień niesie ze sobą chmura. Według analiz firmy Gartner wartość rynku usług chmurowych w najbliższych latach będzie stale rosła i już w 2022 roku wyniesie blisko 400 miliardów dolarów. Natomiast same rozwiązania chmurowe staną się dla firm tym samym, czym jest obecnie Internet – funkcjonowanie bez nich będzie w zasadzie niemożliwe.

Nastawienie na pracę zdalną

Jeszcze niedawno praca zdalna kojarzyła się przede wszystkim z freelancerami, pracą dodatkową oraz ze zleceniami chałupniczymi. W 2020 roku dla wielu pracowników przeniesienie się do domowych biur było przykrym obowiązkiem spowodowanym lockdownami. Jak sytuacja wygląda obecnie? Praca z domu stała się atrakcyjną alternatywą dla pracy w biurze – narzucona zmiana modelu pozwoliła nam poznać korzyści oraz wady home office’u. Pewne zalety dostrzegli także pracodawcy, którzy wcześniej podchodzi do rozwiązania niechętnie, obawiając się między innymi spadku produktywności oraz jakości wykonywanych zadań. Z czasem okazało się, że efektywność pracy poza biurem jest w pełni zadowalająca, a wśród innych zalet wskazuje się zmniejszenie kosztów podróży służbowych oraz możliwość utrzymania wynagrodzeń na stałym poziomie. Pośród wad pracy zdalnej wymienia się głównie zmniejszony poziom integracji zespołu oraz utrudnienie procesu rekrutacji, jednak większość problemów może zminimalizować hybrydowy system pracy, będący optymalnym rozwiązaniem dla firm i pracowników.

Zwiększenie świadomości znaczenia cyberbezpieczeństwa

Pomimo stałego rozwoju technologii oraz systemów bezpieczeństwa cyberataki nadal są zjawiskiem powszechnym. Co więcej, sytuacja pandemiczna oraz związane z nią negatywne emocje zachęciły hakerów do nasilenia nielegalnych działań. Wzrost popularności współpracy outsourcingowej oraz adaptowanie rozwiązań chmurowych przyczyniły się do wzrostu świadomości firm w zakresie cyberbezpieczeństwa. Praca z firmą zewnętrzną – nawet nastawioną na długotrwałe partnerstwo – to nie tylko same korzyści, ale także zagrożenia w postaci wycieku danych. Korzystanie z chmury to zwiększenie jakości i wygody pracy, ale także duże ryzyko ataku zewnętrznego. Trendy oraz zmiany w branży IT w pewnym stopniu wymuszają na firmach odpowiednie przygotowanie i zabezpieczanie danych. Dodatkowo sama pandemia uświadomiła przedsiębiorcom znaczenie scenariuszy awaryjnych czy poprawnie przygotowanych planów działania na wypadek zagrożenia zewnętrznego. Utrzymanie cyberbezpieczeństwa staje się szczególnie ważne dla przetrwania na dzisiejszym rynku.

Nearshoring atrakcyjniejszy niż offshoring?

Zmiany zachodzące w outsourcingu IT możemy zaobserwować także we współpracy międzynarodowej. Przez lata firmy poszukujące zagranicznego wykonawcy decydowały się na partnera odległego geograficznie. Główną zaletą offshoringu było znaczne zmniejszenie kosztów – duże i średnie firmy zlecały projekty tańszym wykonawcom pochodzącym m.in. z krajów Azji. Model ten, chociaż oferował duże oszczędności, wiązał się jednocześnie z licznymi utrudnieniami i z czasem przestał być atrakcyjnym rozwiązaniem. Odpowiedzią na rynkowe zapotrzebowanie okazał się nearshoring. Starannie dobrany partner z kraju bliskiego geograficznie czy kulturowo oferuje obecnie wysoką jakość usług, a jednocześnie zapewnia o wiele lepsze warunki współpracy. Rozwój technologiczny oraz liczne techniczne szkoły wyższe w Polsce sprawiają, że m.in. firmy niemieckie mają zespoły wykwalifikowanych specjalistów niemal na wyciągnięcie ręki. Poza dostępem do doświadczonych programistów kuszący jest także atrakcyjny stosunek ceny do jakości usług oraz znacznie łatwiejszy i wygodniejszy sposób komunikacji.

Podsumowanie

Zmiany, jakie obecnie obserwujemy w outsourcingu IT, są w dużej mierze efektem pandemii. Z dnia na dzień przedsiębiorstwa znalazły się w zupełnie nowej rzeczywistości, która wymagała od nich porzucenia planów, przebudowania strategii oraz natychmiastowego przystosowania. Jeżeli chcemy pozostać liczącym się graczem, powinniśmy obserwować wszelkie trendy na rynku oraz przeanalizować płynące z nich korzyści. Następnie czeka nas wybór najważniejszych technologii oraz znalezienie odpowiedniego partnera outsourcingowego przygotowanego na wszelkie niespodzianki.

Zdjęcie profilowe Magdaleny Jagiełło

Magdalena Jagiełło

Jako Business Unit Director odpowiada w Britenet za rozwój współpracy z klientami. Z branżą usług IT związana jest od ponad 8 lat. Wychodzi z założenia, że podstawą każdej udanej relacji jest zaufanie. Prywatnie miłośniczka wszelakiego malunku i rysunku, który to czasem zdarza jej się popełnić.