Software Development

Quality Assurance, Quality Control i testowanie, czyli jak skutecznie tworzyć wysokiej jakości oprogramowanie

Grafika przedstawia dwie postaci: mężczyznę po lewej oraz kobietę po prawej stronie, którzy wspólnie testują oprogramowanie. W tle znajdują się liczne okienka aplikacji oraz duże szkło powiększające

Zapewne zależy ci na stworzeniu wydajnego i intuicyjnego oprogramowania, które zaspokoi potrzeby użytkowników, nie narażając przy tym twojej firmy na przeciągający się projekt czy stale zwiększające się koszta – tylko w jaki sposób to osiągnąć? Odpowiedź jest bardzo prosta – pamiętaj, aby zadbać o jakość. Skuteczne wykorzystanie narzędzi i procesów do zarządzania jakością pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów oraz podniesie efektywność całego procesu, a w efekcie pozwoli stworzyć produkt, który zagwarantuje zadowolenie oraz satysfakcję klientów.

Czym są i czym się różnią Quality Assurance (QA), Quality Control (QC) oraz Testowanie i kiedy przynoszą największe korzyści Twojemu projektowi? 

Proces tworzenia oprogramowania – o czym warto pamiętać?

Proces tworzenia oprogramowania składa się z kilku etapów, które właściwie przeprowadzone zagwarantują Twojej firmie zadowalający wynik końcowy. Każdy z nich stawia jednak przed zespołem programistów inne wyzwania.

Etapy i wyzwania procesu tworzenia oprogramowania

 • Etap pierwszy: Analiza wymagań jak w każdym ważnym przedsięwzięciu pierwszym krokiem będzie zebranie najważniejszych informacji. W przypadku tworzenia oprogramowania będą to dane dotyczące między innymi funkcjonalności oraz ograniczeń systemu. Na tym etapie głównym wyzwaniem jest konieczność precyzyjnego zidentyfikowania stale zmieniających się potrzeb oraz oczekiwań klientów.
 • Etap drugi: Projektowanie kolejnym krokiem w procesie tworzenia oprogramowania jest wykorzystanie zebranych informacji do stworzenia projektu uwzględniającego m.in. architekturę, strukturę danych czy interfejs użytkownika. W tym przypadku konieczne jest przygotowanie efektywnego planu, będącego najbardziej zbalansowanym kompromisem między innowacyjnością a wykonalnością. 
 • Etap trzeci: Wybór technologii gdy uda nam się przygotować plan uwzględniający wszystkie kluczowe założenia, procesy oraz wymagania, czeka nas dobór technologii oraz narzędzi – czy wybrać najpopularniejsze technologie ze szczytów rankingu takie jak JavaScript, SQL, HTML/CSS czy Python, a może zdecydować się na odważny krok i poszukanie nieoczywistych rozwiązań? W podjęciu decyzji z całą pewnością pomoże nam dobrze przygotowany projekt oraz wsparcie partnera biznesowego.
 • Etap czwarty: Implementacja – etap ten wiążę się z tworzeniem wysokiej jakości kodu, który w przyszłości nie będzie kosztowny w utrzymaniu i pozwoli na sprawny rozwój oraz wdrażanie nowych funkcjonalności.
 • Etap piąty: Testowanie – jeżeli chcemy wprowadzić na rynek wysokiej jakości oprogramowanie, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na dokładne przetestowanie naszego rozwiązania – automatyczne testy pozwolą nam szybko i skutecznie wykryć podstawowe błędy w naszym oprogramowaniu, natomiast staranne testy manualne, chociaż nieco wolniejsze, zmniejszą ryzyko pojawienia się nietypowych błędów i niestandardowych przypadków, a jednocześnie znacznie poprawią User Experience.
 • Etap szósty: Wdrożenie – na tym etapie udostępniamy efekty naszej pracy użytkownikom końcowym, oczywiście naszym celem jest wprowadzenie produktu na rynek w sposób bezpieczny i efektywny, a także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów.
 • Etap siódmy: Utrzymanie – stworzony przez nas produkt wymaga stałej opieki, jeżeli chcemy spełniać oczekiwania klientów lub zapewnić użytkownikom, jak największą wygodę i satysfakcję, musimy zatroszczyć się o stałe wsparcie techniczne, naprawę błędów, stałą aktualizację oraz elastyczne i szybkie reagowanie na zmieniające się oczekiwania klientów.
 • Etap ósmy: Rozwój – rynek oraz technologie stale się zmieniają, dlatego, aby nie pozostać w tyle, musimy dotrzymywać kroku otaczającej nas rzeczywistości, a także dążyć do skutecznego przewidywania zmian trendów. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wprowadzania funkcjonalności i innowacji do naszego oprogramowania oraz doskonalenia produktów i procesów z wykorzystaniem stale zdobywanego doświadczenia.

W jaki sposób możemy poradzić sobie z czekającymi na nas wyzwaniami? I jak zagwarantować sobie zakończenie całego procesu z pełnym sukcesem? Rozwiązaniem jest staranne podejście do zarządzania jakością, a w tym mogą pomóc nam odpowiednie narzędzia i praktyki – w tym Quality Assurance (QA), Quality Control (QC) oraz Testowanie.

Quality Assurance (QA) – budowanie solidnego fundamentu

Quality Assurance (QA) to zestaw działań mających na celu zapewnienie, że wszystkie procesy w projekcie będą skutecznie zarządzane, plany będą zgodne z oczekiwaniami klienta, a tworzone rozwiązanie spełni najwyższe standardy jakości. Głównym celem wykorzystania QA w procesie tworzenia oprogramowania jest zapobieganie wystąpienia błędów na jak najwcześniejszym etapie projektu, dzięki czemu z dużą skutecznością możemy uniknąć kosztownych i czasochłonnych poprawek na ostatniej prostej projektu.

Wykorzystanie Quality Assurance możemy porównać do tworzenia fundamentów dla całego naszego projektu. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie QA już na wczesnym etapie projektu – w fazie analizy wymagań pozwoli m.in. na zidentyfikowanie celów projektu oraz wskazanie potencjalnych ryzyk, wyeliminuje niejednoznaczności i zagwarantuje przejrzystość wymagań projektowych.

Wprowadzenie Quality Assurance jako integralnego elementu całego procesu tworzenia oprogramowania nie tylko pozwoli ci na uniknięcie problemów i zminimalizowanie ryzyk związanych z wystąpieniem błędów, ale przede wszystkim obniży koszty dalszego rozwoju oprogramowania oraz przyśpieszy wdrożenie. To doskonały sposób na otwarcie sobie prostej drogi do tworzenia wysokiej jakości produktów, a co za tym idzie – zwiększenia zaufania i lojalności Twoich klientów.

Korzyści płynące ze stosowania QA

 • Zidentyfikujesz i wyeliminujesz błędy już na wczesnym etapie projektu.
 • Zyskujesz pewność, że projekt spełnia założone standardy jakości.
 • Spełniasz oczekiwania klientów i dbasz o ich satysfakcję.
 • Dbasz o wizerunek swojej marki, dostarczając wysokiej jakości oprogramowania.

Quality Control (QC) – skuteczniejsza identyfikacja błędów

W procesie tworzenia oprogramowania wiele się dzieje i trudno przewidzieć wszystkie trudności, awarie oraz nieoczekiwane wydarzenia, które mogą stanąć nam na drodze. Konieczna jest więc elastyczność i otwartość na zmiany – tym bardziej że zarówno potrzeby klientów, jak i wymagania rynku, potrafią zmieniać się w zawrotnym tempie. Nie powinno nas to jednak zwalniać z monitorowania jakości naszego oprogramowania. Gdy fundamenty projektu zostaną już przygotowane ze wsparciem Quality Assurance, późniejsze etapy możemy monitorować z wykorzystaniem Quality Control – czyli procesu mającego na celu identyfikację oraz naprawdę błędów, które pojawiły się w gotowym produkcie.

Zastosowanie QC przyniesie nam najwięcej korzyści na dwóch etapach: implementacji oraz testowania. W fazie implementacji Quality Control pozwoli nam m.in. na monitorowanie jakości tworzonego kodu oraz przestrzegania standardów programistycznych, a także ułatwi zidentyfikowanie ewentualnych niezgodności z przygotowanym projektem. W ten sposób upewnimy się, że tworzony przez nas kod jest nie tylko zgodny z założeniami, ale również będzie odporny na błędy i łatwy w utrzymaniu, co znacznie ułatwi nam rozwój oprogramowania w przyszłości.

Quality Control w fazie testowania może posłużyć nam głównie do monitorowania procesów testowych – ich zgodności z harmonogramem oraz pokrycia zapotrzebowania na testy jednostkowe, integracyjne, systemowe i akceptacyjne. Dołączenie QC do procesu tworzenia oprogramowania zwiększy efektywność testów, jednak rozwiązanie to warto stosować również na późniejszych etapach projektu, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko wystąpienia defektów w produkcie końcowym.

Korzyści płynące ze stosowania QC

 • Kontrolujesz proces implementacji
 • Identyfikujesz błędy szybciej i skuteczniej
 • Optymalizujesz proces testowy
 • Weryfikujesz na bieżąco zgodność produktu z założeniami
 • Zwiększasz jakość produktu

Testowanie – czyli jak zadbać o najwyższą jakość oprogramowania

Czy jeżeli nasz produkt wygląda niemal doskonale i na pierwszy rzut oka działa jak należy, to czy powinniśmy marnować czas i środki na jego testowanie? Zbyt duża pewność siebie może przynieść niekorzystne efekty, dlatego testowanie oprogramowania powinno stanowić jeden z najważniejszych elementów projektu – niezależnie od tego jak dobrze wygląda nasz produkt po fazie implementacji. Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu zaufania i lojalności naszych klientów oraz dbaniu o wizerunek firmy na rynku powinniśmy bez wahania wdrożyć odpowiednie testy do naszego projektu.

Jakie testy należy uwzględnić w procesie tworzenia oprogramowania? Podstawową formą testów są testy jednostkowe, które umożliwiają wyodrębnienie i weryfikację poprawności działania pojedynczych elementów stworzonego kodu. Tego typu testy pozwolą nam upewnić się, czy każda część naszego oprogramowania działa zgodnie z oczekiwaniami. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie testów integracyjnych, których celem jest wykrycie potencjalnych błędów i problemów w relacjach pomiędzy poszczególnymi modułami oprogramowania – pozwolą one ocenić czy nasze rozwiązanie działa poprawnie jako całość. Istotne będzie również przeprowadzenie testów akceptacyjnych sprawdzających, czy ostateczny produkt spełnia założenia biznesowe i jest gotowy do wdrożenia i przekazania użytkownikom końcowym.

Korzyści płynące ze stosowania kompleksowych testów

 • Eliminujesz błędy, które zmniejszą zadowolenie użytkowników końcowych.
 • Sprawdzasz poprawność oprogramowania na poziomie jednostek kodu.
 • Wykryjesz potencjalne błędy wynikające z integracji komponentów oprogramowania.
 • Ocenisz zgodność oprogramowania z wymaganiami i potrzebami klientów.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi do zarządzania jakością?

Najlepszym sposobem na zoptymalizowanie jakości tworzonego oprogramowania jest wdrożenie kompleksowej strategii obejmującej wszystkie trzy opisane powyżej elementy – QA, QC oraz testowanie. Przemyślane wykorzystanie poszczególnych procesów i rozwiązań w odpowiednich etapach projektu przyśpieszy jego realizację oraz znacząco zmniejszy jego koszty. Zaoszczędzony czas pozwoli Twoim specjalistom w pełni skupić się na udoskonalaniu produktu, aby w pełni zaspokoił potrzeby użytkowników końcowych – przekładając się na wzrost ich zadowolenia oraz zaufania do Twojej firmy.

Zadbaj o jakość z odpowiednim partnerem IT

Jeżeli zależy ci na szybkim i skutecznym dostarczaniu oprogramowania, które spełni potrzeby rynku oraz użytkowników końcowych, warto wziąć pod uwagę współpracę z odpowiednim partnerem IT. W Britenet posiadamy mocny zespół składający się z ponad 100 doświadczonych testerów przeprowadzających kompleksowe testy manualne, automatyczne i wydajnościowe. Dzięki dogłębnemu rozumieniu potrzeb biznesowych nasi testerzy dostarczą Ci kluczowych informacji umożliwiających optymalizację rozwiązania już na wczesnych etapach jego tworzenia. Nasi eksperci w procesie kontroli jakości korzystają z m.in.: Apache JMeter, Locust, Gatling, Selenium, Cucumber, TestComplete, Ranorex, Appium, Cypress, REST Assured, Tricentis Tosca, Provar czy TestLink, gwarantując dogłębne testy we wszystkich fazach procesu tworzenia oprogramowania.