Salesforce

300-tny Certyfikat Salesforce: wywiad z Tomaszem Starzakiem

Zdjęcie Tomasza Starzaka

Technologia Salesforce niezmiennie zajmuje bardzo wysokie miejsce na liście trendów w branży IT. Potwierdzeniem kompetencji oraz doświadczenia w obsłudze i wdrażaniu tej platformy, są odpowiednie Certyfikaty, a w Britenet możliwość ich zdobycia mają wszyscy specjaliści działu Salesforce.

Jednym z nich jest Tomasz Starzak – Professional Salesforce Developer, zdobywca jubileuszowego, 300-tnego Certyfikatu. W najnowszym wywiadzie postanowił opowiedzieć o swoim procesie przygotowań do egzaminu oraz zdradził, dlaczego warto zdecydować się na taką certyfikację.

W jaki sposób Certyfikat Salesforce przygotowuje do pracy w tej technologii?

Myślę, że certyfikaty nie służą – a raczej nie powinny – przygotowaniu do pracy w jednej z ról w Salesforce. W tym pomagają Trailheady, czyli miejsca, w których można za darmo utworzyć przykładowe środowisko Salesforce i na nim bezboleśnie eksperymentować, poznawać je i psuć ucząc się tym samym.

Certyfikaty są pewnego rodzaju potwierdzeniem kompetencji, już posiadanej wiedzy i umiejętności w niektórych obszarach Salesforce. Oczywiście, można uczyć się „na sucho” tylko zwykłej teorii, czytając dokumentację, ale na egzaminie dużo pytań sprawdza wiedzę praktyczną oraz to, czy egzaminowany jest w stanie tej wiedzy prawidłowo użyć. Certyfikat może stanowić fundament do pracy w tej technologii – jako atrakcyjny element CV i portfolio oraz konkretne potwierdzenie znajomości platformy i wiedzy.

Jak w Twoim przypadku wyglądał proces przygotowania do zdania Certyfikatu?

Trwał długo, ponieważ materiału było sporo, a ja nie mogłem poświęcić połowę czasu, która pozostawała mi po pracy, na naukę – mam rodzinę, dziecko, obowiązki okołodomowe i zwyczajnie nie mogłem rzucić wszystkiego dla certyfikatu.

Na pewno bardzo pomocny był tzw. Study Guide (dostępny przy każdym certyfikacie), w którym można znaleźć listę materiałów przydatnych do nauki. Jest ona długa, ale nie zawsze kompletna, a odhaczenie wszystkich pozycji trochę trwa. Pomimo to stanowi dobrą podstawę i świetną motywację do startu oraz do wyrobienia w sobie codziennego nawyku „pouczę się chociaż 30 minut”.

Co stanowiło dla Ciebie największe wyzwanie w trakcie procesu zdobywania Certyfikatu?

Sama nauka, czyli obszerność materiału oraz tzw. Rabbit holes.

Pomimo tego, że każdy certyfikat posiada wspomniany Study Guide, czasem bardzo ciężko było zdecydować, co tak naprawdę może być przydatne na egzaminie, a co nie.

Oczywiście, najlepiej byłoby uczyć się latami i poznać wszystkie tajemnice tego języka (Java Script), ale niestety nikt nie ma na to czasu. Nauka powinna być ukierunkowana na konkretne zagadnienia i to było najtrudniejsze – jasne określenie tego, na czym powinienem się skupić oraz czego należy się uczyć.

Bez jasno wyznaczonych ram tematycznych bardzo łatwo jest wpaść we wspomniane już Rabbit holes – każde z zagadnień może być rozkładane na inne, mniejsze, które przecież też można (a może trzeba?) dokładnie poznać. Takie zachowanie/podejście najczęściej prowadzi do miliona otwartych zakładek w przeglądarce oraz tego, że wiemy trochę więcej o wszystkim, ale naprawdę niewiele o tym, co będzie sprawdzane na egzaminie. A czas ucieka...

Jak przebiega egzamin uprawniający do zdobycia Certyfikatu?

Egzamin Salesforce JavaScript Developer I jest nadzorowany przez Kryterion i można go zdawać stacjonarnie lub online. Składa się z 60 pytań wielokrotnego wyboru. Baza pytań jest zamknięta, a nowe pojawiają się praktycznie co kilka miesięcy. Na ukończenie egzaminu uczestnik ma 105 minut. Wynik zaliczający to 65%. Opłata rejestracyjna za ten konkretny egzamin wynosi 200 USD.

Podczas egzaminu nie można odwoływać się do materiałów drukowanych ani internetowych – egzamin jest monitorowany przez osobę nadzorującą za pośrednictwem kamery internetowej. Wymagane jest pobranie oprogramowania, które umożliwi egzaminatorowi przeglądanie ekranu podczas wykonywania egzaminu. Osoba nadzorująca może przerwać egzamin, jeśli podejrzewa, że uczestniczący nie przestrzega regulaminu lub podejrzanie się zachowuje (np. trzyma rękę przy ustach lub czyta na głos).

Wyniki są dostępne od razu po zakończeniu certyfikatu. Jeśli wynik jest negatywny, można podejść do egzaminu ponownie (poprawka jest płatna). Jeśli wynik jest pozytywny – należy to jakoś uczcić!

Dlaczego warto zdobyć Certyfikat Salesforce i jak wpływa to na ścieżkę kariery?

Salesforce jest obecnie bardzo popularny i też modny. Każdy chce przenieść swoją organizację do tej platformy – popyt ciągle rośnie, a wraz z nim przychodzi zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów, którzy potrafią skutecznie wdrażać i optymalizować platformę w oparciu o specyficzne potrzeby organizacji.

Tego rodzaju ekspertyza i umiejętności mogą być trudne do wyśledzenia dla potencjalnych klientów/pracodawców i właśnie wtedy pomocne okazują się certyfikaty. Jest to – może nieidealny – ale jednak sposób na określenie kompetencji danego specjalisty, potwierdzający praktyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie różnych platform, aplikacji i narzędzi Salesforce. 

Certyfikaty mogą pomóc w znalezieniu lepszej pracy, podniesieniu wynagrodzenia – oceniając dwóch kandydatów o równym doświadczeniu, pracodawca czy też klient prawie zawsze wybierze kandydata posiadającego certyfikat.