Kariera

Poznajmy program szkoleniowy Force Academy — wywiad z Kamilem Gadawskim

Grafika przedstawia szablon do serii wywiadów "Poznajmy program szkoleniowy Force Academy" wraz ze zdjęciem Kamila Gadawskiego, Junior Salesforce Developera.

Bohaterem dzisiejszego wywiadu jest Kamil Gadawski, Junior Salesforce Developer, który swoją karierę w naszej firmie zaczynał od programu szkoleniowego Force Academy. Podczas rozmowy opowiedział o swoich początkach w IT oraz o tym, jak w praktyce wygląda szkolenie.

Co skłoniło Cię do uczestnictwa w programie Force Academy?

Program Force Academy daje możliwość rozwoju jako konsultant – programista. Właśnie ta charakterystyka stanowiska przyciągnęła moją uwagę. Technologia Salesforce używana już jest w dużej ilości firm, co powoduje mnogość ciekawych i nieszablonowych rozwiązań. Różnorodność branż, które używają Salesforce, skłoniła mnie do tego, że chcę przystąpić do programu Force Academy.

Czy przed uczestnictwem w programie posiadałeś już wiedzę o branży IT? Jeśli tak, to gdzie zdobywałeś swoje doświadczenie zawodowe?

Tak, pracowałem już w firmach związanych z IT. Pierwsza praca dotyczyła sprzedaży usług internetowych. Firma była dostawcą hostingów, domen, zajmowała się tworzeniem stron internetowych oraz wszystkim, co jest związane usługami e-commerce. Ciekawość, jak działają, oferowane usługi, sprawiła, że po godzinach sam zacząłem tworzyć proste aplikacje. Na tamten moment już wiedziałem, że chcę zająć się programowaniem. Po niecałym roku trafiłem do firmy, gdzie byłem wdrożeniowcem autorskich programów dla sądów oraz prokuratur. Stanowisko to pozwoliło mi poznać, jak wytwarzane jest oprogramowanie. Mając już podstawową wiedzę o programowaniu, samodzielnie wykonywałem drobne poprawki w programach. Dzięki temu poznałem, jak wygląda praca programisty i z czym musi się zmierzyć, implementując dane rozwiązanie. Po trzech latach takiej pracy podjąłem decyzję, aby zgłosić się do wzięcia udziału w szkoleniu Force Academy. Ten odważny krok spowodował, że bardzo lubię swoją obecną pracę.

Czego nauczyłeś się w programie?

W programie poznajemy bardzo dużo rozwiązań technicznych, technologii oraz oprogramowania, które pośrednio dotyczy stanowiska, na które jesteśmy przygotowywani. Szkolenie też pomaga w rozwoju języka angielskiego, ponieważ cała dokumentacja, duża ilość spotkań – jest właśnie w tym języku. Kolejna rzecz, jakiej się nauczyłem, to podejmowanie decyzji dotyczących implementacji rozwiązań. My decydujemy, jak coś ma być zrobione i to pomaga w projekcie u klienta zdecydować, które rozwiązanie wybrać, co jest lepsze, a co nie.

Jak wyglądały poszczególne etapy programu? 

Każdy etap szkolenia zaznajamia nas z frameworkami, które są stosowane w technologii Salesforce. Takie podejście przygotowuje nas do pracy w różnych projektach. Wszystko to robimy na testowej aplikacji, którą rozwijamy przez cały proces szkolenia. Dzięki takim działaniom wiedza, którą zdobywamy, jest ugruntowana i od samego początku wyrabiamy w sobie dobre praktyki pracy z kodem. Jest to ważne, ponieważ w każdym projekcie są ustalone jasne i przejrzyste procedury, według których pracujemy.

Dlaczego zdecydowałeś się na związanie swojej kariery z technologią Salesforce?

Technologia Salesforce zwróciła moją uwagę dlatego, że nie jesteśmy zamknięci tylko na backend czy frontend. Implementujemy rozwiązania bezpośrednio dla końcowego użytkownika oraz też całą logikę, która jest już dla użytkownika niewidoczna. Język programowania APEX, bo w nim właśnie piszemy aplikacje, ma dużo wspólnych rozwiązań, które znajdziemy w C#, a ten język już znałem. Elastyczność pracy na stanowisku jest tym, czego najbardziej poszukiwałem. Różnorodność zadań, jakie mamy na co dzień, nie pozwala popaść w monotonię.

Komu poleciłbyś Force Academy?

Force Academy jest to program skierowany do osób, które chcą przyswoić dużą ilość wiedzy w krótkim czasie. Są zdeterminowane do rozwiązywania problemów i do pytania o to, jak takie problemy rozwiązywać. Szkolenie wymaga od nas bardzo dużego nakładu pracy, nauki bardzo dużej ilości nowej wiedzy. Na swoim przykładzie widzę, że nigdzie tak dużo nie nauczyłem się, jak na szkoleniu oraz w późniejszej pracy już w prawdziwym projekcie. Był to bardzo intensywny czas w mojej karierze, jednak z perspektywy czasu włożony trud w ukończenie szkolenia się opłacił.