Kariera

Rekrutacja

Trendy na rynku pracy w IT w 2022 roku

Grafika przedstawia ludzi wokół dużej liczby 2022

Na dobre rozpoczęliśmy już nowy rok, pora więc przyjrzeć się trendom, które będą dominowały na rynku pracy IT w 2022. Takie zestawienie prognoz jest szczególnie użyteczne dla osób, które planują rozpoczęcie pracy w naszej branży – przedstawiamy w nim najbardziej przyszłościowe obszary technologiczne oraz stanowiska w organizacjach IT. Poruszamy temat szczególnie istotnych benefitów pozapłacowych, automatyzacji systemu pracy lub dowolności w wyborze jej trybu – a te z pewnością zainteresują również aktualnych specjalistów naszego sektora.

Swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnej sytuacji na rynku pracy w IT podzieliła się nasza HR & Development SpecialistMagdalena Münch. Zapraszamy do lektury!

Wybierz zawód przyszłości

O najciekawszych i najbardziej perspektywicznych miejscach pracy w IT mówiliśmy już w dwóch poświęconych temu zagadnieniu artykułach (1 i 2). Które z nich będą jednak dominowały w 2022 roku? Na to pytanie odpowiada Magdalena Münch:

Aby w odpowiedzi na te pytania nie polegać jedynie na własnej intuicji, chciałabym posłużyć się danymi opublikowanymi w raporcie State of the Developer Nation z trzeciego kwartału 2021 roku. Wiodąca firma analityczna Slash Data, specjalizująca się w badaniach trendów programistycznych wraz ze społecznością Developer Nation zrzeszającą tysiące programistów z całego świata przygotowały raport, który nie tylko odpowiada na pytanie o to, jakie technologie możemy uznać za najbardziej przyszłościowe, ale także ukazuje krajobraz zmian w zakresie najszybciej rozwijających się w ostatnim czasie obszarów IT i trendów z zakresu: aplikacji mobilnych, desktopowych, cloudowych, webowych, IoT, AR, VR, uczenia maszynowego, czy data science.

W mojej opinii jest to – pod względem wielkości próby i rzetelności badań – jeden z najlepszych dostępnych raportów, jakie możemy znaleźć oraz z jakich możemy czerpać informacje niezbędne do projektowania działań jako organizacja, czy – patrząc z perspektywy specjalisty IT – planowania własnej kariery.

Fragment raportu, który w tym miejscu chciałabym zaprezentować, ukazuje wielkości społeczności programistycznych pracujących w konkretnych technologiach:

Zgodnie z przypuszczeniami oraz na podstawie danych z badań z lat poprzednich na pierwszym miejscu znajduje się JavaScript (z pochodnymi językowymi TypeScript oraz CoffeeScript), jako najczęściej używany język programowania, którego pozycję niewątpliwie ugruntowała popularność jego użycia w aplikacjach webowych i backendowych. Jak możemy przeczytać w dalszej części raportu, do społeczności JavaScript w ciągu jedynie ostatnich 6 miesięcy dołączyło aż 2,5 miliona programistów! Ten wynik jest niewątpliwie imponujący, wziąwszy pod uwagę fakt, że przewyższa liczebność kilku pełnych baz użytkowników innych technologii widocznych u dołu listy.

Na drugim miejscu znajdziemy liczną grupę użytkowników Python. Ta technologia również zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ w wielu wykazach zajmuje pierwsze miejsce, jako ciesząca się największym popytem. Niewątpliwie Python swoją popularność zyskuje dzięki rozwijającym się w niezwykle dynamicznym tempie obszarom takim jak Data Science, Machine Learning, czy IoT.

Kolejne pod względem wielkości są społeczności Java, C/C++, których liczebność jest oczywista.

Wielkości społeczności programistów i ich wzrost niewątpliwie wskazują nam na nieustające zapotrzebowanie na usługi programistyczne, wynikające z digitalizacji i cyfryzacji usług oraz produktów.


Wracając jeszcze na nasze Britenetowe podwórko, warto wspomnieć choćby o społeczności Salesforce, która rośnie w szalonym tempie, a nasze plany zatrudnienia specjalistów i przeszkolenia ambitnych, początkujących programistów na najbliższy rok są imponujące. Planujemy w 2022 roku zatrudnić ok. 40 specjalistów do tego Działu, a jasna ścieżka certyfikacji i możliwość relatywnie szybkiego wdrożenia do pracy w międzynarodowym projekcie niewątpliwie wpływają na atrakcyjność tej oferty.

Jestem również przekonana o tym, że wspomniane zapotrzebowanie na usługi programistyczne obejmuje wszystkie stanowiska związane z wytwarzaniem oprogramowania, projektowaniem usług i zarządzania projektami IT, zatem dla specjalistów w naszej branży miejsca na pewno jeszcze długo nie zabraknie.

Postaw na automatyzację procesów

Automatyzacja pracy kojarzy nam się często z całkowitym zastąpieniem ludzi maszynami – nie do końca tak to jednak wygląda, choć istnieją branże, które idą w tym kierunku. Głównym trendem w systemach wykonywania zadań w 2022 jest jednak ich dalsza cyfryzacja. Jak to wygląda w przypadku sektora technologicznego? Sukcesywnie będziemy implementować te narzędzia, które nie tylko usprawniają wewnętrzne procesy poprzez ich automatyzację, ale również na bieżąco je udoskonalają. Wiecie już, co mamy na myśli? Machine learning, oczywiście! Uczenie maszynowe to dziś podstawa m.in. działań marketingowych czy analitycznych wielu firm. Nic dziwnego – w końcu pozwala osiągać wysoką wydajność, zmniejszyć czas pracy i często zapewnia bezawaryjność. Wraz ze sztuczną inteligencją oraz digitalizacją procesów, nadal niezwykle popularne – a czasem wręcz obowiązkowe – będzie przenoszenie danych do środowisk chmurowych. To ważny krok przedsiębiorstw w stronę zwiększenia bezpieczeństwa wewnętrznych informacji, ale również dostosowania wewnętrznych systemów do aktualnych trendów w trybie pracy – chmura pozwala na nieograniczony dostęp do danych z każdego miejsca na świecie, jest więc niezbędnym narzędziem do funkcjonowania zespołów rozproszonych oraz firm działających globalnie.

Korzystaj z dowolnego trybu pracy

Wydarzenia roku 2020 przyniosły ze sobą prawdziwą rewolucję w obszarze trybu pracy. Większość organizacji, które nie świadczą bezpośrednich usług, oddelegowała swoich pracowników do pracy z domu. I to, co jeszcze niespełna dwa lata temu wydawało nam się etapem przejściowym i swego rodzaju czasem oczekiwania na powrót do pracy stacjonarnej, dziś dla niektórych jest już niemożliwą do zmiany rzeczywistością. Zdalne wykonywanie swoich obowiązków to dla wielu idealny scenariusz – pozwala na większą wydajność oraz efektywność działań, oszczędność czasu oraz pieniędzy – nie wydajemy ich w końcu na ciągłe dojazdy, ale również zwiększa poczucie swobody i kontroli. Jedno jest pewne – wiele firm do pracy wyłącznie z biur już nie wróci.

Magdalena Münch wie jednak, jakie trendy będą dominowały w tym roku:

Każdy z nas jest inny i odpowiadają nam różne systemy pracy, w związku z czym jestem zdania, że w roku 2022 dominował będzie trend samodzielnego decydowania o systemie, w jakim pracujemy.


Liczne badania wskazują na to, że podczas pracy zdalnej jesteśmy bardziej efektywni, natomiast należy zadać sobie pytanie, co z potrzebami społecznymi i w jaki sposób konieczność pracy zdalnej wpłynęła na nasz dobrostan psychiczny? Dla osoby, której potrzeby społeczne są mniejsze lub zaspokajane poza pracą model stuprocentowo zdalny tworzy możliwość pracy w pełni efektywnej i daje większą satysfakcję, inną osobę praca z ludźmi u boku motywuje do działania i chętniej skorzysta z możliwości pracy hybrydowej lub jeśli będzie mieć możliwość – pojawi się w biurze każdego dnia.
Zadaniem pracodawców w 2022 roku – w mojej ocenie – będzie stworzenie pracownikom warunków do bezpiecznego korzystania z biur, ale także możliwości pracy zdalnej – wedle ich potrzeb.

Z moich obserwacji wynika, że pracownicy, którym pozostawiamy dowolność w wyborze częściej i z większą radością pojawiają się w biurze. Ci natomiast, którzy oceniają swoją pracę w modelu zdalnym jako bardziej efektywną i nie widzą potrzeby pojawiania się w biurze, najczęściej korzystają z możliwości pracy z domu w pełnym wymiarze, co również w pełni akceptujemy. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy już możliwość wypróbowania, który system jest nam bliższy, niech więc 2022 będzie rokiem, w którym zdecydujemy o tym, co dla nas najlepsze!

Ciesz się benefitami

Benefity pozapłacowe w zasadzie wszystkim kojarzą się z jednym – owocowymi czwartkami. I choć te są niezwykle ważne (w końcu dostarczają naszym organizmom niezbędnych witamin i stanowią świetną okazję do nawiązania nowych znajomości w biurowej kuchni!), dziś to nie one wiodą prym. Organizacje stawiają na rozwój swoich pracowników na wielu płaszczyznach – oferują zajęcia językowe, dostęp do szkoleń, dofinansowania aktywności fizycznych oraz realizowanych pasji… Dostrzegana jest również – zwłaszcza w pandemicznej rzeczywistości – potrzeba integracji oraz wymiany doświadczeń. Firmy coraz częściej decydują się więc na organizację eventów po godzinach pracy, wyjazdów oraz konferencji, co w znakomity sposób wpływa na wzrost zaangażowania i poczucia jedności. O tym, na co w Britenet chcemy kłaść szczególny nacisk w 2022 roku, opowiedziała Magdalena Münch:

Trudno odejść od przekonania, że wszelkie trendy w ostatnich dwóch latach ukształtowała sytuacja pandemiczna. W obszarze benefitowym nie będzie wyjątków. Nowoczesne programy benefitowe skupiają się aktualnie na well-beingu pracowników, czyli wsłuchiwaniu się w potrzeby i dbaniu o ich komfort i dobrostan – również psychiczny. W pierwszej kolejności wymieniam potrzeby, ponieważ jestem zdania, że dobry program benefitowy, to nie ten, o którym możemy znaleźć informacje w newsletterach HRowych, a taki, który jest zaprojektowany w odpowiedzi na oczekiwania naszych pracowników.

W mojej ocenie największym trendem 2022 roku powinien być dialog z pracownikiem i na jego podstawie projektowanie rozwiązań, które poprawią jego komfort pracy.

Dobry program benefitowy, to taki, który odpowiada na realne potrzeby, dlatego zadawajmy pytania, słuchajmy, bądźmy otwarci, śledźmy to, jakie rozwiązania są aktualnie „na czasie”, ale dopasowujmy je również do oczekiwań naszych pracowników.

Właśnie w tym celu planujemy w roku 2022 stworzyć w Britenet większą przestrzeń dla rozmów o potrzebach. Aktualnie analizujemy wyniki ankiety satysfakcji, które będziemy chcieli dodatkowo pogłębić, aby jak najlepiej zrozumieć, co możemy zrobić, aby poprawić komfort pracy i odpowiedzieć na realne oczekiwania względem organizacji.

Podsumowanie

2022 rok będzie czasem gruntowania się zjawisk oraz trendów, które pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Hybrydowy system pracy czy automatyzacja działań nie są już dziś nowinką, do której można podchodzić sceptycznie – to must-have firm IT, a jego brak może wskazywać na przywiązanie do nieaktualnych już, często przestarzałych procesów.

Dobra wiadomość dla specjalistów w obszarze nowych technologii jest taka, że nienasycony rynek pracy w tym roku jeszcze bardziej otworzy się na pracowników konkretnych obszarów. Warto jest więc śledzić aktualne trendy oraz być na bieżąco z pojawiającymi się ofertami – to one bezbłędnie wskazują aktualny kierunek zatrudniania.