Kariera

Zmiana pracy – jak zminimalizować stres i zmaksymalizować szanse?

Grafika przestawiająca dwie postaci: jedna jest przytłoczona obowiązkami, a druga zadowolona z pracy

Zmiana miejsca zatrudnienia to zazwyczaj bardzo stresujący proces, w którym niezbędne jest podjęcie pewnego ryzyka. Jednak powody, dla których decydujemy się na taki krok sprawiają, że warto zdobyć się na odwagę. Brak możliwości rozwoju, zbyt duża ilość stresu, niewystarczające zarobki, niedostateczna satysfakcja z wykonywanych obowiązków – każdy z tych czynników sprawia, że miejsce pracy przestaje być dla nas atrakcyjne. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko postawić na siebie i rozpocząć zmianę. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować. Najlepiej krok po kroku zaplanować cały ten proces, aby zminimalizować stres oraz zwiększyć swoje szanse na powodzenie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w trakcie dokonywania tak ważnych, życiowych zmian.

Zadaj sobie pytanie – czy na pewno tego chcesz?

Warto na wstępie zadać sobie pytanie – czy naprawdę chcemy podjąć tak zdecydowany krok? Być może jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie problemu, z którym borykamy się w aktualnym miejscu pracy? Zdarza się, że winę za napotykane trudności ponosi brak poprawnej komunikacji w zespole. Bywa też tak, że podział obowiązków jest niejasny lub nierówny, co prowadzi do frustracji i przemęczenia. Jeśli to te lub podobne czynniki motywują nas do przejrzenia nowych ofert, warto w pierwszej kolejności upewnić się, czy aby na pewno położenie, w jakim się znaleźliśmy, jest sytuacją bez wyjścia. Nie ma potrzeby narażania się na stres związany z procesem zmiany miejsca zatrudnienia, jeśli jest coś, co możemy zrobić, aby pozostać na aktualnym stanowisku. 

Według badania Confidence Index z 2019 roku, aż 60% Polaków decyduje się na zmianę pracy w poszukiwaniu nowych kompetencji, a 36% rozpoczyna ten proces z powodu braku możliwości rozwoju w aktualnym miejscu zatrudnienia. Niezwykle ważnym aspektem jest więc to, czy nasze obecne stanowisko dostarcza nam potrzebnych wyzwań i pozwala na zawodowy progres. Bez tych elementów praca szybko może stać się nudna i frustrująca, wkradnie się w nią przytłaczająca rutyna, a stąd już tylko krok dzieli nas od wypalenia zawodowego. Mając na uwadze swoje zdrowie psychiczne oraz jego komfort, warto decydować się na radykalne kroki, które mogą odmienić na lepsze naszą codzienność i zwiększyć perspektywy rozwoju.
Jeżeli motywacja do zmiany pracy jest silna i głęboko przemyślana, należy zabrać się do działania, pamiętając jednak o odpowiedniej organizacji tego niełatwego procesu.

Przygotuj skuteczne CV

CV to dokument, który jest pierwszą i najważniejszą wizytówką kandydata w rekrutacji. Ważne jest, aby było przejrzyste – rekruter powinien móc bez problemu zapoznać się ze wszystkimi informacjami. Na czytelność dokumentu wpływa również użycie fontów oraz kolorów – należy powstrzymać się od stosowania różnych stylów na rzecz jednego, który wpłynie na spójność i klarowność CV. W przypadku, gdy nasze doświadczenie zawodowe jest bogate i możemy pochwalić się wieloma umiejętnościami i kwalifikacjami, nasze CV może zająć więcej niż jedną stronę. Warto jednak pamiętać, żeby zamieszczone w dokumencie informacje dopasować do wymagań danej oferty. W takiej sytuacji nie ma potrzeby umieszczania wszystkich danych, gdyż może to wpłynąć negatywnie na czytelność dokumentu. Rekruter przy kontakcie z takim CV będzie musiał również „odsiać” niepotrzebne informacje. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłębienie wiedzy na temat firmy, do której aplikujemy, dokładne zapoznanie się z ofertą i oczekiwaniami, jak również zaznajomienie się z jej wartościami. Ta wiedza jest niezbędna do zbudowania odpowiedniego CV i z pewnością okaże się przydatna również w kolejnych etapach rekrutacji.

Wyniki badania LiveCareer z listopada 2020 roku zwracają uwagę na częsty problem, którym są kłamstwa w CV. Ponad 99% ankietowanych przyznało, że zna kogoś, kto umieścił w swoim życiorysie nieprawdziwe informacje, a 26% respondentów przyznało, że to im osobiście zdarzyło się dopuścić kłamstwa. Tego rodzaju nieuczciwość może skończyć się dla nas nie tylko nieprzyjemnościami podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale wiąże się również z odpowiedzialnością karną. Kłamstwa w CV mogą zostać też zweryfikowane podczas samej pracy na konkretnym stanowisku – jeśli podaliśmy nieprawdziwe informacje dotyczące naszego doświadczenia lub umiejętności twardych, tego typu braki bardzo szybko wyjdą na jaw. Nie warto więc uciekać się do kłamstw w CV, należy natomiast przekuć wszystkie prawdziwe informacje o swoim zawodowym doświadczeniu w atut.

Więcej szczegółowych informacji o tym, co powinno zawierać idealne CV, znajdziecie w naszej rozmowie z Katarzyną Piterą – Senior IT Recruitment w Britenet. 

Zadbaj o swój wizerunek w Internecie

Media społecznościowe stanowią dzisiaj przedłużenie naszej rzeczywistości. Duża część ich użytkowników ma otwarte profile, dostępne dla każdego, kto zdecyduje się w nie zajrzeć. Warto pamiętać, że w wirtualnym świecie powinniśmy dbać o odpowiednie prezentowanie swojej osoby – chociażby przez wzgląd na potencjalnych rekruterów. Badanie przeprowadzone na terenie Polski przez LHH DBM mówi, że aż 97% rekruterów przyznaje się do sprawdzania profili kandydatów w social mediach. Umieszczając w swoich mediach społecznościowych treści niezgodne z wartościami firmy, do której rekrutujemy, możemy zniweczyć swoje szanse na zatrudnienie – z badania wynika, że co trzeci rekruter decyduje się na odrzucenie kandydata ze względu na treści publikowane przez niego w sieci.

Warto więc zadbać o to, aby nasze prywatne profile w mediach społecznościowych prezentowały nas z jak najlepszej strony lub pozostały ukryte dla osób spoza grona naszych znajomych. Nie należy jednak zupełnie znikać z sieci, ale wybrać taki rodzaj mediów społecznościowych, który pozwoli nam na jak najlepsze zaprezentowanie się rekruterom oraz przyszłym współpracownikom.

Bardzo istotnym narzędziem internetowym jest Linkedin – dziś niezwykle ważna platforma do komunikacji biznesowej i zawodowej. Swoimi funkcjami oraz interfejsem przypomina inne media społecznościowe, natomiast w całości poświęcona jest zagadnieniom branżowym i budowaniu profilu na podstawie doświadczenia zawodowego, kwalifikacji, czy wykształcenia. Na próżno szukać tam zdjęć z wakacji i filozoficznych wpisów o niczym – Linkedin to potężne narzędzie, dzięki któremu zaprezentujemy etapy naszej kariery zarówno kolegom z branży, jak i rekruterom. Odpowiednio prowadzony profil może stanowić elektroniczną, na bieżąco aktualizowaną wersję naszego CV. Inną funkcją portalu, którą również warto wykorzystać, jest budowanie sieci kontaktów zawodowych. Dzięki takim relacjom możemy skutecznie wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy, a dodatkowo „podglądając” profile swoich kolegów z branży, czerpać z ich publikacji inspiracje oraz być na bieżąco.
Innym podobnym serwisem tego typu, jednak zdecydowanie mniej popularnym, jest rodzimy GoldenLine. Pomimo mniejszego zasięgu portalu warto założyć konto również tam – wielu rekruterów korzysta z tego narzędzia. Odpowiednie przygotowanie oraz prowadzenie profili w mediach społecznościowych poświęconych karierze zawodowej może sprawić, że wcale nie będziemy musieli szukać pracy i sama do nas przyjdzie. Często rekruterzy po zapoznaniu się z wyczerpującymi informacjami, które umieściliśmy na swoich profilach, nie czekają na nasz ruch, sami odzywają się z ofertą pracy!

Zbadaj rynek pracy

Jednym z ostatnich, ale nie mniej ważnych etapów w procesie zmiany pracy, jest badanie rynku pod kątem nowego miejsca zatrudnienia. Oczywiście jego fundament stanowi wybór branży i konkretnej specjalności, choć bywa też tak, że nie są one ściśle określone, a rekruci kandydują na wolne stanowiska w różnych sektorach zawodowych. Warto jednak zawęzić obszar poszukiwań, dzięki czemu przygotowanie CV czy research przed rozmową kwalifikacyjną będą zdecydowanie bardziej dopracowane i dopasowane do konkretnego stanowiska. Wysyłanie swojej kandydatury na oślep i do wielu miejsc, bez głębszego zapoznania się z ofertą oraz firmą, może skutkować absolutnym bałaganem oraz dezorganizacją tego ważnego procesu. Należy więc działać metodycznie. Przed zaaplikowaniem na dane stanowisko w pierwszej kolejności trzeba dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi szczegółami oferty, dzięki czemu w trakcie kolejnych etapów rekrutacji, nic nas w przykry sposób nie zaskoczy. To pozwoli nam również na stworzenie listy pytań do rekrutera, który będzie miał okazję odpowiedzieć na nasze wątpliwości już we wczesnej fazie. Jeżeli aplikujemy do wielu miejsc, kontrolę nad sytuacją ułatwi nam stworzenie listy – warto umieścić w niej nie tylko informacje o tym, do jakich firm wysłaliśmy już swoje zgłoszenie, ale również szczegóły oferty. Zebranie w jednym miejscu, na przykład w formie tabeli, danych, takich jak: 

  • tryb pracy
  • oferowane wynagrodzenie 
  • lokalizacja
  • benefity
  • wstępny zakres obowiązków

pomoże nam na bieżąco porównywać oferty. Znacznie łatwiej będzie nam również odrzucić te mniej zadowalające. Odpowiednia organizacja tego kluczowego etapu zmiany pracy, znacznie usprawni nasz proces decyzyjny i pozwoli na dogłębną analizę każdej oferty. 

Podsumowanie

Wykonanie tych kilku prostych kroków może okazać się kluczem do sukcesu w trakcie procesu zmiany miejsca zatrudnienia. Wystarczy podejść do tego wyzwania w sposób pragmatyczny, nie ulegając negatywnym emocjom, które mogłyby pokrzyżować nam plany na zdobycie wymarzonej pracy. Dzięki skrupulatnemu planowaniu panujemy nie tylko nad logistycznym aspektem tego procesu – wpływa ono również na korzystną autoprezentację podczas rozmów kwalifikacyjnych. Spokojny i zorganizowany kandydat, to w oczach rekrutera człowiek godny zaufania mogący stanowić cenny wkład w działania organizacji.