Salesforce

CRM

Nie popełnij błędu, wybierz właściwie. CRM, a potrzeby firmy

Grafika z wizualizacją systemu CRM z miarką symbolizującą dopasowanie/szycie na miarę

Wybór odpowiedniego systemu CRM może być skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem. Chociaż istniejące na rynku narzędzia zapewniają szereg korzyści, nie wszystkie są sobie równe. Mnogość potencjalnych, dostępnych opcji potrafi przyprawić o zawrót głowy, a pełne wykorzystanie potencjału CRM zależy od potrzeb Twojej firmy i skutecznego planowania. W jaki sposób zatem wybrać taki system, który będzie w pełni dopasowany do Twoich oczekiwań?

Cele i Wyzwania

Zacznij od wyznaczenia celów i zastanów się jakie problemy próbujesz rozwiązać za pomocą systemu CRM. Po wykonaniu tych kroków możesz przejść do odpowiedzi na pytanie, czego od owego narzędzia oczekujesz? Oceniając konkretne rozwiązania CRM, porozmawiaj z osobami w Twojej firmie, które będą korzystać z systemu. Zaangażowanie zespołu w proces selekcji pomoże zrozumieć procesy, które chcesz ulepszyć, funkcje, które użytkownicy CRM uważają za ważne oraz obszary, które nowy system będzie musiał obsługiwać. Czy najważniejsze jest dla Ciebie, aby CRM śledził potencjalnych klientów i ich aktywność? Zarządzał relacjami i oferował łączność między zespołami? A może bardziej interesuje Cię tworzenie niestandardowych raportów i zwiększanie produktywności? Zadawanie tych pytań może pomóc zawęzić obszar wyszukiwania i przyspieszyć znalezienie idealnego rozwiązania. Następnym krokiem jest przeprowadzenie analizy potrzebnych funkcjonalności CRM. Systemy te działają w szerokiej gamie, od bardzo podstawowych po takie bogate w funkcje, takie jak śledzenie przychodów, przechowywanie i odzyskiwanie danych, automatyzacja przepływu pracy, śledzenie potencjalnych klientów, zarządzanie lejkiem sprzedaży i projektami. Kluczem do znalezienia oprogramowania odpowiedniego dla Twojej firmy jest realistyczna ocena funkcji, których potrzebujesz i będziesz używać.

Wszechstronne Zastosowanie

Elastyczność to ważna funkcja, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze CRM. Konieczne jest oprogramowanie, które będzie dostosowane do Twoich potrzeb biznesowych i skutecznie obsłuży zachodzące w firmie procesy. System CRM musi być wystarczająco elastyczny, aby można go było zastosować w każdym projekcie.
Tam, gdzie jeden projekt potrzebuje podstawowych elementów do pomyślnego funkcjonowania, inny może potrzebować bardziej złożonego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb rozwiązania. Wybrany przez Ciebie CRM powinien działać w jak największej liczbie scenariuszy. Takie parametry, jak układ informacji, dodawanie nowych pól, konfiguracja lejka sprzedaży, dostosowywanie automatyzacji i raportów oraz kontrolowanie, kto ma wgląd do danych informacji, są kluczowymi elementami dobrego CRM. Musisz także poszukać rozwiązania, które bezproblemowo zintegruje się z Twoją stroną internetową i aplikacjami biznesowymi.

Mobilność i Wygoda

Mobilność jest kluczowa w dzisiejszym świecie, zaś wygoda użytkownika jest koniecznością w aspekcie każdego produktu. System CRM nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Idealny CRM, to taki działający w chmurze, zapewniający użytkownikom dostęp w dowolnym miejscu i czasie oraz niskie koszty wdrożenia CRM, oraz koszty ogólne (w porównaniu z rozwiązaniami stacjonarnymi). Warto poszukać takiego narzędzia, do którego można uzyskać dostęp za pomocą różnych urządzeń (wystarczy połączenie z Internetem). Rozwiązania lokalne mają sporo zalet, jednak to system oparty na chmurze zapewnia łączność niezależnie od lokalizacji. Możliwość dostępu do danych z dowolnego miejsca oznacza, że ​​praca nie musi ograniczać się do tej świadczonej z biura. Dodatkowa elastyczność internetowego CRM staje się nieoceniona podczas pracy w domu lub w podróży. Najpopularniejsze systemy umożliwiają dostęp do chmury za pośrednictwem dowolnego urządzenia inteligentnego.

Kompatybilność i Dalszy Rozwój

CRM odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy, a rozważając wybór konkretnego systemu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dobry CRM powinien być kompatybilny z innym oprogramowaniem i systemami, z których obecnie korzystasz. I nawet jeśli Twoja firma na początku może nie potrzebować wszystkich funkcji i gadżetów oferowanych przez system CRM, nie oznacza to, że w przyszłości bardziej zaawansowane funkcje nie okażą się jednak przydatne. Decydując się na wybór odpowiedniego systemu, należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja, która prawdopodobnie pozostanie z Twoją firmą na długie lata. Warto zatem postawić na taki CRM, który będzie się rozwijać wraz z Twoim powiększającym się biznesem.